کاهش درد مفاصل با سلول های بنیادی

دلایل مختلفی جهت بروز درد در مفاصل وجود دارد که هر یک منشاهای متفاوتی را شامل می شوند. به طور کلی رابط بین دو استخوان را مفصل تشکیل می‌دهد. اگر شما نیز به دنبال روشی جهت کاهش درد مفصل خود هستید؛ باید بدانید که سلول‌های بنیادی انقلابی در این زمینه ایجاد کرده‌اند.

در مقاله‌ای که قصد داریم که به مطالعه آن بپردازیم؛ سعی شده است که دلایل بروز بیماری‌های مرتبط با مفاصل تا حدی قابل قبول توضیح داده شود و در ادامه امکان کاهش درد مفاصل با سلول‌های بنیادی را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آیا کاهش درد مفاصل با استفاده از سلول‌های بنیادی امکان‌پذیر است؟

سلول‌های بنیادی، سلول‌های اولیه‌ای هستند که تمایز پیدا نکرده‌اند و مسئولیتی را برای اجرا به عهده نگرفته‌اند.  از همین رو، به هر ارگانی که فرستاده شوند؛ قابلیت تکثیر به تعداد زیاد را در آن خواهد داشت. این تکثیر باعث ایجاد بافت‌های جدید می‌شود و بافت‌های قدیمی را درمان می‌کند.

حالا سوالی که پیش می‌آید؛ این است که چرا دردهای مفصلی شروع می‌شوند؟ در ادامه با ما همراه باشید.

سلول بنیادی و درد مفصل

جهت کاهش درد مفاصل منشا درد مفصلی را بشناسید

در واقع صدها علل مختلف جهت ایجاد درد در مفاصل وجود دارد که ادامه به اختصار چند مورد را بیان خواهیم کرد.

 • بیماری بی‌حرکتی در بزرگسالان: نوعی بیماری آرتروز است که در آن درد مفصل همراه با تب دیده می‌شود.
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان: نوعی از بیماری‌های التهابی به شمار می‌رود که طی زمان ممکن است که باعث چسبیدگی مهره‌ها شود.
 • نکروز آواسکولار: در صورتی که جریان خون در یک بافت کاهش پیدا کند؛ بافت استخوانی آن به اصطلاح می‌میرد.
 • شکستگی استخوان
 • التهاب مفاصل
 • درد مزمن به دلیل اختلال در عملکرد سیستم عصبی
 • جابه‌جایی در مفاصل
 • نقرس
 • کم‌کاری تیروئید
 • آرتروز جوانان
 • بیماری لایم
 • آرتروز
 • عفونت استخوان
 • تب روماتیسمی
 • نرمی استخوان در کودکان
 • کمبود ویتامین د
 • آرتریت ناشی از عفونت
 • التهاب تاندون‌ها
 • سرطان هایی مانند سرطان استخوان و سرطان خون

نقش سلول بنیادی در درمان مفصل درد

جهت کاهش درد مفاصل چه راه‌های وجود دارد؟

متناسب با نوع بیماری و دلیلی که درد مفصلی را به وجود آورده است؛ پزشکان درمان‌های متفاوتی برای دردهای مفصلی در نظر می‌گیرند. چندین مورد از این روش‌ها به شرح زیر هستند:

داروهای خوراکی

داروهایی مانند ناپروکسن، ایبوپروفن، سلکوکسیب، استامینوفن، اپیوئیدها، شل‌کننده‌های عضلات، داروهای ضدافسردگی و ضدصرع از سری داروهایی هستند که باید به صورت خوراکی استفاده شوند.

داروهای تزریقی

در برخی از مواقع نادر ممکن است که پزشک به صورت مستقیم دارو را در مفصل شما تزریق کند. در این صورت از هیالورونین‌ها استفاده می‌شود و در برخی از مواقع خاص نیز مایع مفصلی خارج خواهد شد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی در درمان بسیاری از بیماری‌های ستون فقرات و حرکتی موثر است. این درمان نوعی توان‌بخشی برای مفاصل آسیب‌دیده به شمار می‌رود. در صورتی که تمامی موارد در جلسات فیزیوتراپی به خوبی پیش رود و تمرین‌های مشخص شده سر موقع انجام شوند؛ فیزیوتراپی اثربخش خواهد بود.

مراقبت‌های خانگی

به مفصل استراحت دهید و از آن با یک بریس یا باند محافظت کنید. همچنین نباید به مفصل حرکت دهید و تا جای امکان آن را ثابت نگه دارید. همچنین لازم به ذکر است که بی‌حرکتی به معنای استفاده از گچ و آتل نیست. از گچ و آتل تنها در زمان‌های شکستگی و در صورت صلاح‌دید پزشک استفاده کنید.

مفاصل بدن

سلول‌‌های بنیادی

برای افرادی که تمامی راه ها را جهت درمان درد مفاصل خود امتحان کرده‌اند؛ سلول‌های بنیادی شاید آخرین جواب باشد. طی تحقیقات به عمل آمده، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که سلول‌های بنیادی آینده امیدوارکننده‌ای را برای افراد مبتلا به درد مفاصل ترسیم خواهند کرد.

یکی از دلایلی که درد مفاصل را به وجود می‌آورد؛کمبود جریان خون در آن نقطه است. با تزریق سلول‌های بنیادی به مفاصلی که درد دارند؛ سلول‌های بافت همبند، سلول‌های خونی و سلول‌های عصبی جدیدی از جنس همان بافت ایجاد می‌شوند که با تشکیل آن‌ها خون مجدد در مفصل به جریان می‌افتد و در پی آن درد مفاصل به مراتب بهبود پیدا می‌کند.

در چه صورت باید به پزشک مراجعه کنید؟

دردهای مفصل به ندرت به فوریت‌های پزشکی تبدیل می‌شوند. در بیش‌تر موارد این دردها به صورت خفیف ظاهر شده و در خانه درمان می‌شوند. اما لازم به ذکر است که اگر درد مفاصل شما با تورم و قرمزی همراه بود یا اگر هنگام لمس متوجه درد در اطراف آن شدید و حتی اگر اطراف مفاصل شما گرم بود؛ باید به پزشک مراجعه کنید.

پزشکی که در این زمینه به کمک شما می‌آید؛ پزشک ارتوپد یا متخصص روماتولوژی نام دارد که در این زمینه تخصص داشته و آماده یاری به شما است.

اگر دردی که در مفصل خود حس می‌کنید؛ طی آسیب یا حادثه‌ای خاص به وجود آمده است؛ احتمال دارد که مفصل تغییر شکل دهد. با بروز این علائم قادر به استفاده از مفصل نخواهید بود و درد و تورم شدیدی را حس می‌کنید. در این صورت نیز پیشنهاد ما مراجعه فوری به پزشک است.

درد مفصل

نتیجه

با توجه به گزارشاتی که هر روز به دست محققین در زمینه مفصل‌ها می‌رسد؛ تعداد افرادی که به درد مفصل مبتلا می‌شوند؛ روزانه در حال افزایش است. یکی از دلایل این امر شاید بروز آرتروز در سنین جوانی باشد؛ اما درد مفاصل دلایل دیگری دارد.

در مقاله فوق تمام دلایلی را که ممکن است که منجر به درد مفاصل شوند؛ به تفصیل برای خوانندگان شمردیم. در ادامه به سراغ درمان‌هایی رفتیم که افراد مبتلا به درد مفاصل قادر به استفاده از آن‌ها هستند.

همچنین از مراقبت‌های خانگی و فیزیوتراپی سخن به میان آمد و توضیحی جامع در رابطه با سلول‌های بنیادی و نقش کلیدی که در کاهش درد مفاصل دارد؛ ارائه داده شد. در نهایت نیز بیان شد که چه زمان فرد به مراجعه به پزشک نیاز دارد و پزشکانی که در این زمینه تحصیل کرده‌اند را مثال زدیم.

, , , ,
نوشتهٔ پیشین
درمان زخم بستر
نوشتهٔ بعدی
آیا بیماری ام اس درمان پذیر است؟

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست