پرده آمنیون جنینی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

استفاده از پرده آمنیون جنینی به عنوان یکی از شگفت‌انگیزترین روش‌های درمان و بهبود زخم‌ها شناخته می‌شود. بیش از 100 سال از اولین تحقیقات و مطالعه بر این پرده می‌گذرد. با این حال همچنان پژوهش‌ها در رابطه با از تاثیرات معجزه‌آسای پرده‌های آمنیوتیک در درمان انواع زخم‌ها در حال بررسی است.

اما پرده آمنیون چیست؟ این پرده جنینی چه ویژگی هایی دارد که از آن در درمان زخم های استفاده می شود؟ نحوه تاثیرگذاری این پرده بر زخم‌ها چگونه است؟

اگر این سوال‌ها برای شما نیز پیش آمده‌است، مقاله پیش رو را از دست ندهید. ما قصد داریم هر آنچه باید در رابطه با پرده آمنیون بدانید را توضیح دهیم.

پرده آمنیون جنینی چیست؟

به منظور اینکه در این رابطه بیشتر بدانید ابتدا باید با این پرده آشنا شوید. پرده آمنیوتیک یا آمنیون داخلی‌ترین لایه جفت محسوب می‌شود. این پرده از سه لایه تشکیل شده است؛ اپتیلوم، غشاء پایه ضخیم و استروما.

جالب است بدانید که ضخامت آن تنها 0.02 تا 0.05 است. اما همین لایه نازک کاربردهای فوق‌العاده‌ای در پزشکی دارد. هر کدام از لایه‌های این پرده ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که نقش مهمی در بهبود زخم ایفا می‌کنند. در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

کاربرد پرده جنینی

لایه سلول‌های اپتیلیومی در پرده آمنیون جنینی

این لایه متشکل از فاکتورهای رشد و سایتوکنین‌ها است. فیبروبلاست، اپیدرمی و اندوتلیومی عروقی فاکتورهای رشد موجود در این لایه هستند. این فاکتورهای رشد منجر به اپتیلال‌سازی می‌شوند. به این ترتیب روند بهبود زخم با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

لایه غشای پایه ضخیم در پرده آمنیون جنینی

غشای پایه لایه‌ای غنی از انواع کلاژن‌ها و فاکتورهای بیواکتیو است. این فاکتورها رشد سلول‌ها را تحریک کرده و بهبود زخم‌ها را تسریع می‌کنند. همچنین این غشا خواص ضد میکروبی و ویروسی را به دنبال دارد و مانع از ایجاد اسکار بر زخم‌ها می‌شود.

لایه استروما

این لایه متشکل از فاکتورهای ضد التهاب، مهارکننده پروتاژها و سلول‌های بنیادی است. وجود این فاکتورها منجر به کاهش عفونت و التهاب در موضع زخم می‌شود.

حتما از وجود سلول‌های بنیادی تعجب کرده‌اید. سلول‌های بنیادی در پرده آمنیون جنینی از نوع مزانشیمی هستند. این سلول‌ها قابلیت تمایز یافتن به سلول‌های اپیدرم پوست، چربی‌ساز، عروق‌ساز و عضله‌ساز را دارند. به همین دلیل است که این پرده در درمان انواع زخم‌ها کاربرد دارد. در ادامه به دیگر ویژگی‌های این پرده اشاره خواهیم کرد.

دلایل استفاده از پرده آمنیوتیک

همانطور که می‌دانید سلول‌های بنیادی قابلیت ترمیم و بازسازی انواع بافت‌ها را دارد. حال ویژگی‌های منحصر به فرد این سلول‌ها را در کنار سایر فاکتورهای موجود در این پرده جنینی در کنار هم قرار دهید. بدین ترتیب متوجه می‌شوید که ویژگی‌های پرده آمنیون جنینی قابل چشم‌پوشی نیست.

به همین دلیل استفاده از این پرده‌ها به صورت روزافزون افزایش یافته‌است. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این پرده جنینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماتریکس مناسب جهت مهاجرت و تکثیر سلول‌ها را فراهم می کند؛
 • وجود فاکتورهای رشد فراوان در این پرده منجر به تسریع اپیتلیزاسیون می‌شود؛
 • سلول‌های التهابی و فعالیت پروتئازی آن‌ها را مهار می‌کند؛
 • کاهش درد در محل زخم را به دنبال دارد؛
 • خواص بیومکانیک بسیاری دارد و غنی از کلاژن است؛
 • از واکنش‌های ایمونولوژیک جلوگیری می‌کند؛
 • ایمنی‌زایی پایینی دارد.

با قرار دادن پرده آمنیوتیک بر زخم‌ها علاوه بر محافظت فیزیکی از زخم، به بهبود آن‌ها نیز کمک می‌کنیم. تمام این موارد در کنار هم منجر به استفاده از این پرده‌ها در زمینه‌های مختلف پزشکی شده است.

پرده آمنیوتیک و وکاربردهای منحصر به فرد آن در پزشکی

از پرده آمنیون جنینی به عنوان پیوند یا پانسمان در موارد متعددی استفاده می‌شود. درواقع این پرده‌ها در درمان انواع زخم‌های عفونی و زخم‌هایی که مقدار قابل توجهی از بافت را از دست داده‌اند کاربرد دارد. به عنوان مثال به موارد زیر توجه کنید:

 • درمان و بهبود زخم‌های دیابت؛
 • جراحی‌های عمومی؛
 • پانسمان سوختگی‌های عمیق و سطحی؛
 • درمان و ترمیم زخم‌های مزمن؛
 • جراحی‌های لورولوژی؛
 • جراحی‌های گوش، حلق و بینی؛
 • دندان پزشکی و جراحی‌های لثه.

همچنین این پرده به طور گسترده‌ای در زمینه چشم پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • بازسازی سطح چشم پس از عمل‌های مختلف؛
 • پیوند ذوب چشمی؛
 • به عنوان بانداژ جهت تقویت بهبود در موارد نقص مداوم اپتیکال یا التهاب سطح چشم.

تاریخچه‌ای کوتاه از پرده آمنیوتیک

ضخامت پرده آمنیون جنینی در افراد مختلف متفاوت است و تنها نکته  قابل توجه الاستیک بودن این پرده‌ها است. پرده آمنیوتیک با رشد جنین کشش تدریجی را تجربه می‌کند و در برابر تغییرات فشار و آسیب‌های داخلی و خارجی مقاومت عالی از خود نشان می‌دهد.

این پرده یکی از معدود بافت‌های موجود در بدن انسان است که هیچ گونه عروقی در آن وجود ندارد. غشای آمنیوتیک گزینه بسیار عالی جهت استفاده در پزشکی محسوب می‌شود. خوش بختانه این پرده‌ها کاملا در دسترس هستند.

در سال 1910 اولین بار بافت آمنیون در پیوند پوست مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن اغلب در ترمیم و درمان زخم‌ها از این پرده‌ها استفاده می‌شد. این روند ادامه داشت تا نخستین بار در سال 1997 استفاده از این بافت شگفت‌انگیز در جراحی چشم را گزارش کردند.

اما امروزه پرده آمنیوتیک در بسیاری از بخش‌های پزشکی کاربرد دارد. اثرات فوق‌العاده این پرده‌ها از درمان زخم‌های مزمن و جراحی‌های چشم تا ارتوپد مشاهده شده‌است.

سلول بنیادی

پرده آمنیوتیک؛ درمانی ایده آل برای زخم‌ها

با ویژگی‌های پرده آمنیون جنینی آشنا شدید. محققان به واسطه وجود فاکتورهای مختلف در این پرده به استفاده از آن‌ها در درمان بسیاری از زخم‌ها تشویق شده‌اند. این زخم‌ها در زمینه‌های مختلف پزشکی کارایی دارند.

شاید بپرسید در میان پانسمان‌های مختلف چرا باید از پرده آمنیوتیک استفاده کرد؟ این پرده‌ها در مقایسه با پانسمان‌های بیولوژیک هزینه‌ پایین‌تری دارند. همچنین ویژگی‌های منحصر به فرد آن سبب شده است که درمان زخم‌ها با سرعت بیشتری انجام شود.

پرده آمنیوتیک سرعت تجدید و ترمیم بافت‌ها را تسریع می‌کند. در نتیجه با استفاده از این پرده‌ها طول دوره درمان به یک سوم کاهش می‌یابد. از سوی دیگر استفاده آسان از پرده آمنیوتیک در کنار خواص ضد التهاب و ضد میکروبی آن بسیار مورد توجه است.

نوشتهٔ پیشین
پانسمان بیولوژیک چیست و عملکرد آن در ترمیم انواع زخم چگونه است؟
نوشتهٔ بعدی
بیماری روماتیزم چیست؟ آرتروز مفصلی یا آرتریت روماتوئید را چطور می‌توان درمان کرد؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست