پانسمان بیولوژیک چیست و عملکرد آن در ترمیم انواع زخم چگونه است؟

پانسمان بیولوژیک یکی از پانسمان‌های موثر به حساب می‌آید. امروزه با پیشرفت تکنولوژی راه‌های بسیاری جهت درمان زخم‌ها پیشنهاد می‌شود، به جرات می‌توان گفت که کنترل درد و زخم در سال‌های اخیر روند بهتری داشته است. اما انتخاب پانسمان اثر بخش هنوز یک بحث چالش برانگیز برای پرسنل مراقبت سلامت به شمار می‌آید.

بخشی از این مشکل جهانی با وجود پانسمان‌های بیولوژیکی به اندازه‌ای برطرف شده‌است. این پانسمان‌های کارآمد در زمینه بهبود زخم‌های مزمن به شیوه‌ای بی‌نظیر عمل کرده‌اند. استفاده از این پانسمان‌ها ایده منحصر به فردی بوده که به اجرا در آمده و تاثیر فوق‌العاده خود را اثبات کرده‌است.

اما پانسمان‌های بیولوژیکی چیست؟ چه تاثیری در بهبود زخم‌ها دارد؟ این پانسمان چه تفاوتی با سایر پانسمان‌ها دارد؟ در مقاله پیش رو قصد داریم به همه سوالات شما پاسخ دهیم. پس با ما همراه باشید و اطلاعات لازم در این خصوص را به دست آورید.

پانسمان بیولوژیک چیست؟

پانسمان‌های بیولوژیک جدیدترین نوع پانسمان‌های موجود در بازار به شمار می‌آید. این پانسمان‌ها از بافت‌های طبیعی یا مواد مصنوعی مانند کلاژن، اسید هیالورونیک، کیتوزان، آلژینات و الاستین تولید می‌شوند که نقش مهمی در روند بهبودی زخم‌ها ایفا می‌کنند.

اما این مواد را چگونه تامین می‌کنند؟ بیشتر این پانسمان‌ها از پوست انسان و حیوانات تولید می‌شود. این موجودات باید زنده باشند یا به تازگی مرده باشند. اما آیا راه دیگری جهت تولید این پانسمان‌ها است؟

پانسمان

پرده آمنیوتیک و پانسمان‌های بیولوژیکی ساخته شده از آن‌ها

 پرده آمنیوتیک در بدن زنان باردار وجود دارد؛ این پرده داخلی‌ترین لایه جنین محسوب می‌شود که در مجاورت با مایع آمنیوتیک قرار دارد. شاید جالب باشد بدانید که ضخامت این پرده در حد چند میلیمتر است؛ اما همین پرده نازک تاثیرات شگفت‌انگیزی را به ارمغان می‌آورد.

از این پرده در درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها استفاده می‌شود؛ اما در این مقاله تنها به تاثیر آن در بهبود زخم‌ها اشاره خواهیم کرد. پیش از پی بردن به اهمیت این ماده زیستی ارزشنمد، آن را به عنوان یک زباله زیستی دفع می‌کردند.

امروزه اما محصولات متنوعی از این ماده تولید می‌کنند که رایج‌ترین آن آمی‌کر نام دارد. درواقع این محصول یک آمینیون خشک است که در سطح گاز استریل گسترده می‌شود و آن را به عنوان پانسمان بیولوژیک می‌شناسند.

پانسمان بیولوژیک و ویژگی‌های منحصر به فرد آن

چرا باید از این نوع پانسمان‌ها استفاده کرد؟ معمولا از پانسمان جهت ترمیم زخم استفاده می‌شود، اما پانسمان‌های بیولوژیکی به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند زخم را بازسازی می‌کنند. از دیگر ویژگی‌های این پانسمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تسریع در مهاجرت سلولی با ایجاد بستر ماتریکس همبند؛
  • نفوذپذیری و چسبندگی فوق‌العاده و الاستیسیته بالا؛
  • اثرات ضد اسکار؛
  • اثرات ضد التهابی.

دلایل استفاده از پانسمان بیولوژیک به عنوان معجزه‌ای در درمان زخم

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های این نوع پانسمان که سبب افزایش استفاده از آن می‌شود، تاثیر این پانسمان بر کاهش دوره بهبودی زخم است. در نتیجه دوران بازسازی زخم با سرعت بیشتری طی می‌شود و فرد درد کمتری را تحمل می‌کند.

این روزها که دفع زباله‌های بیمارستانی خطرات زیادی برای محیط زیست دارد، باید بدانید که پانسمان‌های بیولوژیکی تجزیه پذیر در راستای حفاظت از محیط زیست عمل می‌کنند. به این ترتیب خطری برای محیط زیست محسوب نمی‌شوند. این پانسمان‌ها در کنار اثرات جادویی که در بهبود زخم‌ها ایفا می‌کنند، ماهیتی غیر سمی نیز دارند.

پانسمان

تاثیر شگفت‌انگیز پانسمان‌های بیولوژیکی در بهبود زخم

اما آیا پانسمان‌های بیولوژیک تاثیر ویژه‌ای در درمان زخم‌ها دارند؟ در جواب باید بگوییم که این نوع پانسمان نقش فوق‌العاده‌ای در بهبود زخم ایفا می‌کنند. جالب است بدانید که این قبیل پانسمان‌ها بهترین عملکرد خود را در رابطه با زخم‌های مزمن نشان می‌دهد.

معمولا افرادی که با دیابت ناشی از چاقی یا سوء تغذیه دست و پنجه نرم می‌کنند، از زخم‌های مزمن رنج می‌برند. پانسمان بیولوژیک بهترین راه درمان برای این زخم‌ها و زخم‌های ناشی از سوختگی شدید به حساب می‌آید.

اما عملکرد این پانسمان ها به چه شکل است؟ کلاژن یکی از پروتئین‌های ساختاری است که بسیاری از محققان به نقش فعال آن در روند درمان طبیعی پی برده‌اند. کلاژن تشکیل فیبروبلاست را آغاز می‌کند و مهاجرت اندوتلیال را در هنگام تماس با بافت زخم تسریع خواهد کرد.

پانسمان‌های بیولوژیک حاوی مقدار زیادی از کلاژن هستند؛ این مواد تاثیر خود را در درمان زخم‌ها به خوبی نشان داده‌اند. علاوه بر آن باید بدانید که پانسمان‌های بیولوژیکی بهترین گزینه جهت پوشش موقت زخم‌های باز هستند.

اثرات مکانیکی و فیزیولوژیکی این پانسمان‌ها با محافظت از زخم، حفظ کنترل میکروبی و تسریع بهبود زخم‌ها نشان داده می‌شود. پلیمرهای موجود در این مواد بسته به نوع زخم به تنهایی یا در ترکیب با مواد دیگر استفاده می‌شوند. به عنوان مثال گاهی اوقات این پانسمان‌ها با فاکتورهای رشد و ضد میکروب‌ها جهت تقویت روند بهبود زخم ترکیب می‌کنند.

پانسمان بیولوژیک معجزه‌ای در درمان زخم‌‌ها

زخم به عنوان اختلال در پوشش اپتیلال پوست تعریف می‌شود. زخم‌ها عموما به دو دسته حاد و مزمن تقسیم‌بندی می‌شوند. این دسته‌‌بندی با توجه به طول مدت و ماهیت روند بهبود زخم صورت گرفته‌است. زخم‌های حاد در یک بازه زمانی قابل ترمیم هستند.

اما زخم‌های مزمن در مراحل عادی درمان نمی‌شوند. این زخم‌ها معمولا ناشی از دکوبیت و سوختگی هستند. ترمیم زخم‌ها طی مراحلی در ناحیه آسیب دیده انجام می‌شود و به این صورت ترمیم و بازسازی بافت‌ها انجام خواهد شد.

در حال حاضر مواد مختلفی جهت پانسمان زخم‌ها در دسترس هستند، اما انتخاب مواد مناسب جهت تسریع بهبود زخم از اهمیت زیادی برخوردار است. استفاده از پانسمان بیولوژیک یکی از کارآمدترین روش‌ها در درمان زخم‌های مزمن محسوب می‌شود.

پانسمان جدید

این پانسمان در مقایسه با سایر پانسمان‌ها برتری دارند؛ اما دلایل این برتری در چیست؟ تحقیقات زیادی در زمینه مقایسه پانسمان‌ها انجام شده‌است؛ براساس آن‌ها استفاده از پانسمان‌های بیولوژیکی از نظر میزان هزینه درمان، طول مدت بستری در بیمارستان و مشاهده عوارض ناشی از زخم نسبت به سایر پانسمان‌ها ارجحیت دارد.

پانسمان‌های بیولوژیکی رطوبت زخم را حفظ می‌کنند و به این ترتیب سرعت بهبود زخم را افزایش می‌دهند. این پانسمان‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که منجر به گسترش استفاده از آن‌ها شده‌است.

نوشتهٔ پیشین
آیا استفاده از سلول‌های بنیادی و روش‌های درمانی مبتنی بر این سلول‌ها سرطان زا هستند؟
نوشتهٔ بعدی
پرده آمنیون جنینی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست