آیا سلول های بنیادی می‌توانند اختلالات ناشناخته‌ای مثل اوتیزم را هم درمان کنند؟

حتما تابه‌حال بارها و بارها نام سلول‌های بنیادی را شنیده‌اید؛ اما ممکن است شناخت کافی از آن نداشته باشید. سلول‌های بنیادی درهای بسیاری را به روی پزشکان و محققان در زمینه ژنتیک و درمان بیماری‌ها باز کرده است. علت اینکه نام پرآوازه این سلول را در مواردی که هیچ‌گونه ارتباطی به هم ندارند، می‌شنوید به دلیل خاصیت تطابق‌پذیری بالای آن است. علاوه بر این ویژگی بی‌نظیری که این سلول‌ها از آن برخوردار هستند کمک به ترمیم خود و بازسازی اعضا و اندام‌های متناسب با آن است. آیا از نقش سلول ‌های بنیادی در درمان اختلالات ناشناخته اطلاع دارید؟

بازه درمانی گسترده سلول‌های بنیادی باعث می‌شود که از آن در درمان بیماری‌های بسیاری نظیر اوتیزم بهره بگیرند. بنابراین نقش سلول‌های بنیادی در درمان اختلالات ناشناخته بسیار کاربردی و مفید بیان می‌شود که افراد زیادی را به زندگی بازگردانده است. در این مقاله قصد داریم شما را با تأثیر سلول‌های بنیادی برای کمک‌رسانی به پزشکان در درمان بیماری‌های مختلف آشنا کنیم. اگر در این زمینه کنجکاو هستید، ادامه متن را از دست ندهید.

نقش سلول ‌های بنیادی در درمان اختلالات ناشناخته

مفاهیم اولیه نقش سلول ‌های بنیادی در درمان اختلالات ناشناخته

در افرادی که به بیماری اوتیزم دچار هستند بخشی از سلول‌های مغزی که بر حافظه تأثیرگذار است، دچار مشکل خواهند شد. این موضوع بر اثر دلایل مختلفی ممکن است پیش آید. به عنوان مثال زندگی در مکان‌هایی با هوای آلوده و مملو از گردو غبار به‌تدریج روی جنین درون شکم مادر تأثیر می‌گذارد و او را از نعمت سلامتی محروم می‌سازد. همچنین ورود فلزات و ماده‌های سمی دیگر که از طریق ریه یا بلعیده‌شدن وارد دستگاه گوارش خانم باردار می‌شود نیز در ابتلای کودک به اوتیزم موثر خواهد بود. پزشکان و متخصصان در زمینه ژنتیک پس از سال‌ها به وسیله شناخت ننقش سلول ‌های بنیادی در درمان اختلالات ناشناخته راهی را برای درمان بیماری اوتیزم یافتند که سبب شد بسیاری از افراد که بر اثر بیماری‌های مختلف نظیر سرطان امید خود را از دست داده بودند، بار دیگر به زندگی امیدوار شوند.

عملکرد سلول بنیادی در درمان اختلال اوتیزم

ارزش اصلی سلول‌های بنیادی کمک به جریان یافتن صحیح خون در بدن و به خصوص مغز بیان می‌شود. سلول‌های بنیادی بهبود خون‌رسانی در مغز را از طریق یافتن جایگزین برای نورون‌های مغزی که دچار آسیب شده‌اند، فراهم خواهد کرد. علاوه بر این سلول‌های بنیادی امکان پیوند‌زدن با دیگر بافت‌های بدن را دارند. سلول بنیادی از این طریق به بازگشت بافت و شروع دوباره حیات آن کمک شایانی خواهد کرد.

آنگونه که بیان شد نقش سلول ‌های بنیادی در درمان اختلالات ناشناخته بازسازی و ترمیم سلول‌ها یا بافت‌های آسیب‌دیده است؛ بنابراین اگر این عملیات توسط سلول‌های بنیادی روی نورون‌های مغزی انجام بگیرد، نتیجه مطلوبی را دریافت خواهیم کرد. جالب است بدانید که این تغییرات در بدن کودکان با راحتی بیشتری انجام خواهد شد. زیرا انعطاف‌پذیری سلول‌ها و بافت‌های بدن انسان در کودکی بالاتر است و این موضوع کمک بسیار زیادی به متخصصان ژنتیک برای درمان اوتیزم و دیگر اختلالات ناشناخته خواهد کرد.

نقش سلول ‌های بنیادی در درمان اختلالات ناشناخته

روش‌های به‌دست‌آوردن سلول بنیادی برای درمان اوتیزم

این سلول‌ها را از راه‌های مختلفی به دست می‌آورند که از میان آن‌ها به سه بخش اصلی جنینی، بالغ و بندناف اشاره می‌کنیم. بسته به تشخیص پزشک متخصص و نقش سلول ‌های بنیادی در درمان اختلالات ناشناخته قادر خواهید بود نسبت به درمان بیماری خود از طریق یکی از این سه دسته اقدام کنید.

از دیگر راه‌های برداشت سلول‌های بنیادی بهره‌گیری از مغز استخوان افراد یا کبد آن‌ها بیان می‌شود. پزشک می‌بایست این سلول‌ها را در بدو تولد از بدن و اعضای شخص دریافت کند. راه دیگر آن همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم از بند ناف انسان در دوران جنینی گرفته خواهد شد. در کشورهای مختلف به کمک سلول‌های بنیادین دریافت شده از بندناف انسان، نسبت به درمان اوتیزم اقدام می‌شود.

نقش سلول ‌های بنیادی در درمان اختلالات ناشناخته مانند اوتیزم چیست؟

دو نشانه رایج در افرادی که به بیماری اوتیزم دچار هستند و از طریق سلول‌های بنیادی قابل درمان هستند، کاهش فشار خون و ضعف و تحلیل سیستم ایمنی بیان می‌شود. این عوامل عمر این اشخاص را کوتاه می‌کنند و سبب مرگ تدریجی آن‌ها خواهد شد. منظور از فشارخون پایین این است که میزان خون‌رسانی به مغز به‌خوبی انجام نمی‌شود. به همین دلیل عملکرد مغز با مشکلاتی روبه‌رو خواهد شد که به مرور زمان سبب التهاب بخش‌هایی از مغز می‌شود. بنابراین مغز شروع به ساخت اسید بسیار قوی و زیانبار به نام اسید نیتریک می‌کند. جذب بیش از اندازه کلسیم توسط این اسید امکان‌پذیر می‌شود و در‌نهایت به مرگ سلول‌های سازنده مغز خواهد انجامید.

ضعف سیستم ایمنی یکی دیگر از علائم شایع در کودکان اوتیزمی به شمار می‌رود. در نتیجه بدن شروع به انجام فعالیت‌های خطرناکی خواهد کرد که منجر به از‌بین‌رفتن سلول‌های سالم می‌شود. درواقع بدن انسان با خودش دشمن خواهد شد. اینجاست که اهمیت نقش سلول ‌های بنیادی در درمان اختلالات ناشناخته خود را نشان خواهد داد. در این موارد پزشکان و متخصصان در این زمینه از سلول‌های بنیادی با نام +CD34 که برگرفته از سلول‌های بنیادی بندناف است، شروع به درمان بیماری اوتیزم و بازسازی سلول‌های از‌دست‌رفته یا آسیب‌دیده مغزی خواهند کرد.

نقش سلول ‌های بنیادی در درمان اختلالات ناشناخته

سلول‌های بنیادی؛ راهی آسان برای تسلط بر اختلالات ناشناخته

سلول‌های بنیادی یکی از سلول‌های مهم و تطابق‌پذیر در بدن هستند که در سال‌های اخیر به دلیل ویژگی‌های خاص آن‌ها در حوزه پزشکی به کار می‌روند. این سلول‌ها از بخش‌های مختلف بدن به دست می‌آیند و از طریق پیوند آن‌ها با سلول‌های از‌دست‌رفته، ترمیم و بازسازی آن‌ها را امکان‌پذیر خواهند کرد. در این مقاله به بیان نقش سلول ‌های بنیادی در درمان اختلالات ناشناخته مانند اوتیزم پرداخته شد. سلول‌های بنیادی را بسته به سیستم بدن فرد بیمار ممکن است از مغز استخوان یا بندناف و در موارد دیگر از کبد او برداشت کنند.

البته لازم به ذکر است که نوع بیماری و روند درمانی شخص نیز در تعیین نحوه به‌کارگیری و برداشت سلول‌های بنیادی حائز اهمیت است. اوتیزم امروزه به عنوان یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در جهان شناخته شده است که ذهن پزشکان بسیاری را برای یافتن راه درمانی مشغول کرده است. در این بیماری بخشی از سلول‌های مغزی در انسان از بین خواهد رفت. به همین دلیل پس از سال‌ها تحقیق پزشکان به این نتیجه دست یافتند که از طریق پیوند سلول بنیادی به بخش آسیب‌دیده مغز بازسازی و ترمیم سلول‌های از‌دست‌رفته مغزی را برای درمان بیماری اوتیزم انجام دهند.

نوشتهٔ پیشین
شیوه‌های نوین درمانی تا چه حد در مجامع پزشکی مورد قبول هستند؟
نوشتهٔ بعدی
درمان چسبندگی مفاصل به کمک سلول‌ های بنیادی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست