استفاده از سلول های بنیادی ما را تا چه حد به رویای درمان اوتیسم نزدیک کرده اند؟

درمان‌های متعارفی برای بیماران مبتلا به اوتیسم وجود دارد. استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان اوتیسم شیوه‌ای نوین به حساب می‌آید. اما چه عواملی زمینه ساز استفاده از این سلول‌ها شد؟

درواقع مسئله اصلی این است که داروهای معمولی فقط علائم خاصی از این بیماری را برطرف می‌کنند. همچنین مصرف این داروها عوارض جانبی ناخواسته‌ای را نیز در پی دارد. در نتیجه محققان به فکر پیدا کردن راهی تازه برای درمان بیماری اوتیسم افتادند.

به این ترتیب استفاده از سلول‌های بنیادی کلید خورد. استفاده از این سلول‌ها در درمان اوتیسم ابزاری کاملا جدید محسوب می‌شود. خانواده کودکان اوتیسمی امید دارند که این شیوه در درمان بیماری اوتیسم تاثیر داشته باشد. اما باید بدانند که این روش درمانی در ابتدای راه است و مسیر طولانی تا تکمیل آن مانده است.

 

اوتیسم چیست و نقش سلول‌های بنیادی در درمان اوتیسم

اوتیسم به بیماری گفته می‌شود که با طیفی از اختلالات همراه است. اختلالات در رشد عصبی منجر به ناهنجاری در ارتباطات و تعاملات اجتماعی می‌شوند. همچنین در این بیماری شاهد تغییر رفتار، رفتار تکراری، اختلال در خواب، ناتوانی در یادگیری و اختلال در حافظه در بیماران مبتلا به اوتیسم هستیم.

فرض بر این است که اوتیسم نوعی اختلال مادرزادی است. این بیماری در اثر اختلال در پردازش اطلاعات در مغز ایجاد می‌شود. به طور متداول کودکان مبتلا به این بیماری با کاهش اکسیژن‌رسانی در نواحی خاصی از مغز و التهاب روده مواجه هستند.

تاکنون روش‌های مختلفی جهت درمان این بیماری امتحان شده‌است که هیچ کدام به طور قطعی جواب نداده‌اند. درواقع این اختلال با روش‌های درمانی معمول قابل درمان نیست. اما این روزها بحث استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان اوتیسم بحث داغی است.

دلایل علمی استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان اوتیسم

 

دلایل علمی استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان اوتیسم

تاکنون روش‌های تحقیقاتی در درمان اوتیسم روی برطرف کردن ناهنجاری‌ در بیماران مبتلا تمرکز داشته‌است. در نتیجه این تحقیقات آنتی بیوتیک‌ها، داروهای ضد التهاب و اکسیژن هایپربرایک برای بیماران تجویز می‌شد. متاسفانه هیچ کدام از این رویکردها تا الان به درمان این بیماری کمک نکرده‌است.

محققان دریافتند که بیماری اوتیسم و درجه شدت آن به طور مستقیم با سایتوکنین‌های التهابی ارتباط دارد و به تولید آن‌ها کمک می‌کند. سایتوکنین مولکول‌های پروتئینی ویژه‌ای در بدن هستند که در تعدیل سیستم ایمنی بدن نقش دارند.

در این شیوه درمانی سلول‌های بنیادی به کاهش التهاب، بهبود جریان خون و اکسیژن در مغز کمک می‌کنند. همچنین باعث تحریک جایگزینی نورون‌های آسیب‌دیده و تشکیل رگ‌های خونی جدید می‌شوند. این اثرات علائم اوتیسم را کاهش می‌دهد. به این ترتیب با استفاده از این سلول‌های بنیادی بهبودی در بیماران تحت درمان مشاهده شده است.

از کدام نوع سلول‌های بنیادی در درمان اوتیسم استفاده می‌شود؟

اگر آشنایی اولیه‌ای با حوزه پزشکی داشته‌باشید، می‌دانید که سه نوع سلول بنیادی وجود دارد؛ بنیادی رویانی، بنیادی بزرگسال و بنیادی خون بند ناف. اما تنها سلول‌های بنیادی حاصل از بافت بند ناف در درمان اوتیسم استفاده می‌شوند. این سلول‌ها از نوع مزانشیمی آلوژنیک هستند.

اگر کنجکاو هستید که این سلول‌ها از چه طریقی به دست می‌آیند، باید بگوییم که بند ناف پس از زایمان طبیعی و سالم به مادران اهدا می‌شود. البته اگر قصد استفاده از بند ناف به منظور درمان را دارید، باید منتظر جواب آزمایشات آن باشید.
در این آزمایشات تمام سلول‌های بنیادی مشتق از بند ناف را بررسی می‌کنند. این سلول‌ها با توجه به معیارهای بین‌المللی بانک خون نباید ویروس یا باکتری داشته باشند.

به منظور بررسی فرآیند، ترمیم اعصاب مختل شده را از طریق ترشح فاکتورهای عصبی بررسی می‌کنند. با توجه به بهبود عملکرد اعصاب، سرعت واکنش در مغز افزایش می‌یابد و منجر به کاهش علائم اوتیسم می‌شود.

 

مزایای استفاده از سلول‌های بنیادی مشتق از بند ناف

سلول‌های بنیادی مشتق از بند ناف در درمان اوتیسم گزینه ایده‌آلی محسوب می‌شوند. می‌پرسید چرا؟ با استفاده از این سلول‌ها دیگر نیازی به جمع‌آوری سلول‌های بنیادی از بدن بیمار نیست. این روش برای بیماران اوتیسمی و والدین آن‌ها روند دشواری است که خوشبختانه نیازی به این کار نخواهد بود.

جالب است بدانید که این سلول‌ها نسبت به همتایان قدیمی خود یعنی سلول‌های بنیادی مشتق از مغز استخوان قوی‌تر هستند. زیرا بلافاصله پس از تولد جمع‌آوری می‌شوند. اما مهم‌ترین دلیل استفاده از این سلول‌ها احتمال قبولی از سوی بدن بیمار است.
بدن بیماران مبتلا به اوتیسم این سلول‌ها را خارجی نمی‌داند. به همین دلیل هیچ احتمالی وجود ندارد که آن‌ها را پس کند.
از دیگر مزایای استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان اوتیسم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سلول‌های بنیادی با فعالیت ضدالتهابی سبب تعدیل سیستم ایمنی و تحریک بازسازی می‌شوند؛
  • این سلول‌ها را می‌توان در دوزهای یکنواخت که حاوی تعداد زیادی از سلول‌ها هستند طی روزهای متوالی تزریق کرد؛
  • بافت بند ناف منبعی سرشار از سلول‌های بنیادی مزانشیمی است؛
  • این سلول‌ها از دیگر منابع دیگر مینیشیمی قوی‌تر هستند؛
  • در این روش نیازی به استفاده از داروهای شیمی درمانی نیست.

عملکرد سلول‌های بنیادی در درمان اوتیسم

عملکرد سلول‌های بنیادی در درمان اوتیسم

مطالعات متعددی در زمینه بررسی عملکرد این شیوه درمانی انجام شده‌است. محققان با تاثیر شگفت‌انگیز این سلول‌ها در درمان بیماری اوتیسم مواجه شده‌اند. به عنوان مثال، تعداد دفعات واکنش‌های نامطلوب در آن‌ها کاهش چشمگیری پیدا کرده‌است.

اما تاثیر این شیوه درمانی تنها به این مورد محدود نمی‌شود. با استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان اوتیسم پیشرفت‌هایی در زمینه روابط اجتماعی، عکس‌العمل متقابل (مانند تماس چشمی و لبخند اجتماعی)، توجه، تمرکز، زمان پاسخ مشاهده شده‌است.

همچنین افزایش توانایی شروع گفتگو و ادامه آن با این روش امکان پذیر است. در نتیجه این شیوه درمانی تاکنون عملکرد فوق‌العاده‌ای از خود نشان داده‌است. اما در نقطه مقابل هزاران کودک اوتیسمی وجود داشته که تغییری در آن‌ها مشاهده نشده است.
این مسئله کاملا بستگی به بدن بیمار دارد که سلول‌های اهدا کننده را می‌پذیرد یا خیر. متاسفانه این امر در همه کودکان اتفاق نمی‌افتد.

کلام آخر

زمانی که بیماری اوتیسم در هر فردی تشخیص داده می‌شود به این معنا است که مناطقی از مغز آن فرد آسیب دیده‌است. این مناطق مربوط به حافظه، تمرکز، توجه و گفتار هستند. هدف اصلی استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان اوتیسم تحریک رشد مغز است. سپس بدن فرد بیمار ادامه مسیر را جهت ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده طی می‌کند.

این رویکرد تازه براساس تاثیر مثبت سلول‌های بنیادی در سیستم ایمنی و متابولیسم‌های بیمار است. همچنین توانایی ترمیم بافت‌ها و سلول‌های آسیب‌دیده را فراهم می‌کند و بر هر اندام و سیستم بدن از جمله مغز اثر می‌گذارد.

این شیوه تاکنون عملکرد معجزه‌آسایی در درمان اوتیسم داشته است. اگر چه این شیوه درمانی در مراحل ابتدایی خود به سر می‌برد، اما باید امیدوار باشیم که نتایج قطعی آن‌ها به زودی اعلام شود.

در صورتی که به مطالبی از این نوع علاقه‌مند هستید، از دیگر مطالب وب سایت لایف سل بازدید کنید.

نوشتهٔ پیشین
درمان زخم های ناشی از رادیوتراپی با کمک سلول های بنیادی
نوشتهٔ بعدی
درمان زخم بستر

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست