نحوه نگهداری و پانسمان زخم بستر

تا به حال با زخم بستر مواجه شده‌اید؟ زخم‌هایی با ظاهر زشت که بسیار دردناک نیز هستند. این زخم‌ها با شدت کم شروع می‌شوند که اگر به درستی از آن‌ها مراقبت نشود، وخیم‌تر خواهند شد. پانسمان زخم بستر یکی از مهم‌ترین مسائل در نگهداری از این زخم‌هاست.

اما آیا مراقبت از زخم بستر تنها به پانسمان آن محدود می‌شود؟ زخم بستر در اثر فشار بیش از اندازه و طولانی مدت به پوست به وجود می‌آید. این مسئله کاهش جریان خون در ناحیه فشار را به دنبال دارد که درنهایت منجر به ایجاد زخم می‌شود.

نگهداری و مراقبت از این زخم‌ها با توجه به نوع و شدت زخم بستر متفاوت خواهد بود. از‌این‌رو قصد داریم مهم‌ترین فاکتورهای نگهداری از زخم بستر را در این مقاله بررسی کنیم. بنابراین با ما تا انتهای این متن همراه باشید.

آیا تنها پانسمان زخم بستر در درمان این زخم‌های آزاردهنده تاثیر دارد؟

آیا تنها پانسمان زخم بستر در درمان این زخم‌های آزاردهنده تاثیر دارد؟

می‌دانیم که که مهم‌ترین علت بروز زخم بستر، وجود فشار مضاعف بر پوست است؛ بنابراین اولین مرحله جهت درمان زخم بستر از بین بردن این فشار است. اما چگونه باید این فشار را کم کرد؟ جهت کاهش فشار توصیه می‌کنیم از بالشت‌ها‌، بالشتک یا تشک‌های مخصوص استفاده کنید.

اگر به قصد تهیه این بالشتک‌ها به بازار مراجعه کنید، شاهد تنوع بالایی از آن‌ها خواهید بود. بنابراین باید با توجه به نوع زخم بستر، نوع بالشتک خود را انتخاب کنید. همچنین حضور مداوم شما در رختخواب یا صندلی چرخدار در انتخاب شما موثر خواهد بود.

بنابراین توصیه می‌کنیم با پزشک یا فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید. این فرد بالشتکی متناسب با زخم به شما ارائه می‌دهد.

یکی دیگر از راه‌های کاهش فشار، تغییر موقعیت فرد بیمار است. به این منظور افراد روی ویلچر باید هر 15 دقیقه یک بار موقعیت خود را تغییر دهند. این زمان برای افرادی که در رختخواب هستند، متفاوت خواهد بود. به این صورت که این افراد باید هر دو ساعت یک بار جابه‌جا شوند.

باقی ماندن بافت مرده بر زخم بستر؛ عاملی خطرناک در بروز عفونت

بافت‌های مرده موجود بر زخم بستر توانایی به عقب انداختن بهبودی زخم را دارند. این بافت‌ها شکلی مانند پوسته دارند که منجر به بروز عفونت می‌شوند. به همین دلیل از‌بین‌بردن این بافت‌ها بسیار مهم است. برای نابودی این بافت‌ها باید به بهداشت ناحیه زخم خود اهمیت دهید.

به همین منظور توصیه می‌شود که در زمان تعویض پانسمان زخم بستر، ناحیه زخم را بشویید. البته پانسمان‌های مخصوصی نیز وجود دارد که بافت مرده را درمان می‌کنند. روش دیگری نیز جهت از‌بین‌بردن بافت مرده وجود دارد.

باقی ماندن بافت مرده بر زخم بستر؛ عاملی خطرناک در بروز عفونت

در این روش از باندهای گاز مرطوب استفاده می‌کنند. با گذاشتن این باندها روی ناحیه زخم، بافت‌های مرده بر آن می چسبند و با جدا کردن آن‌ها بافت مرده نیز جدا خواهد شد. البته در زخم‌های درجه 3 و 4، بافت‌های مرده توسط پزشک برداشته می‌شود.

شستشوی زخم هنگام تعویض پانسمان زخم بستر

نگهداری از زخم بستر از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل باید به توصیه‌های پزشک خود در این رابطه توجه زیادی داشته باشید. مهم‌ترین مسئله در نگهداری از زخم بستر جلوگیری از عفونت زخم است. به این منظور باید زخم را تمیز نگه دارید.

شستشوی زخم هنگام تعویض پانسمان زخم بستر

 

اما چگونه؟ هر زمانی که پانسمان زخم بستر را تعویض می‌کنید، باید زخم را تمیز کنید. اما تمیز کردن زخم بستر بسته به وخامت و درجه زخم متفاوت خواهد بود. به این ترتیب توجه شما را به موارد زیر جلب می‌کنیم.

  • زخم‌های درجه 1: جهت تمیز کردن این زخم‌ها باید ناحیه زخم را با محلول آب و صابون ملایم بشویید.
  • زخم‌های درجه 2: این زخم‌ها باید با محلول آب نمک شسته شوند. به این ترتیب بافت‌های سست و مرده در ناحیه زخم از بین می‌رود. در برخی موارد پزشکان پاک‌کننده‌های خاصی را جهت تمیز کردن این زخم‌ها پیشنهاد می‌کنند.
  • زخم‌های درجه 3 و 4: برای مراقبت از این زخم‌ها در منزل با پزشک خود مشورت کنید. زیرا شدت این زخم‌ها به اندازه‌ای است که دستورالعمل‌های خاصی برای مراقبت از آن‌ها وجود دارد.

در شستشوی زخم‌های خود از پاک‌کننده‌های پراکسید هیدروژن یا یددار استفاده نکنید. این مواد به پوست شما آسیب می‌رسانند. پس از تمیز کردن زخم‌ها نوبت به پانسمان آن‌ها می‌رسد. به این منظور زخم خود را با پانسمان‌های مخصوص زخم بستر بپوشانید.

چرا باید زخم بستر را پانسمان کنیم؟

شاید این سوال در ذهن شما به وجود آمده باشد که چرا باید زخم‌های خود را با پانسمان بپوشانید؟ باید بدانید که پانسمان زخم بستر نه‌تنها از زخم شما محافظت می‌کند، بلکه زخم را نیز مرطوب نگه می‌دارد.

حفظ رطوبت در ناحیه زخم بسیار اهمیت دارد. زیرا این رطوبت به بهبود و درمان زخم بستر کمک می‌کند. بنابراین توصیه می‌کنیم که پانسمان زخم‌های خود را جدی بگیرید. بهتر است که با پزشک خود در‌رابطه‌با نوع پانسمان صحبت کنید؛ زیرا پانسمان‌های مختلفی برای بهبود زخم بستر وجود دارد.

نگاهی به انواع پانسمان زخم بستر

نگاهی به انواع پانسمان زخم بستر

 

نوع پانسمان زخم بستر با توجه به اندازه و شدت زخم بستر متفاوت خواهند بود. درواقع با توجه به زخم از انواع مختلفی از پانسمان‌ها استفاده می‌کنند. در ادامه به انواع پانسمان‌های رایج در بهبود زخم بستر اشاره می‌کنیم:

  • گاز استریل: اگر از این نوع پانسمان استفاده می‌کنید، گاز روی زخم باید یک روز در میان عوض شود.
  • پانسمان‌های هیدروکلوئیدی: این پانسمان‌ها جدید هستند. پانسمان هیدروکلوئیدی از ژل ساخته می‌شود که این ماده به بهبود زخم بستر کمک می‌کند. این نوع پانسمان‌ها نیاز به تعویض زود‌به‌زود نخواهند داشت و امکان استفاده از آن‌ها به مدت چند روز وجود دارد.

از آسیب‌دیدگی یا اصطکاک بیشتر خودداری کنید

علاوه بر پانسمان زخم بستر عوامل دیگری نیز در مراقبت از این زخم‌ها تاثیر دارند؛ بنابراین در نگهداری از این زخم‌ها باید نکاتی را به یاد داشته باشید. این نکات شامل موارد زیر می‌شوند:

  • به ملحفه‌های خود پودر بزنید که پوست شما در رختخواب اذیت نشود؛
  • از موقعیت‌هایی که به زخم شما فشار وارد می‌کند، خودداری کنید؛
  • پوست خود را تمیز و مرطوب نگه دارید.

زندگی با زخم بستر

اگر به زخم بستر دچار شده‌اید، زندگی با این زخم‌ها نیاز به برنامه‌ای منظم دارد. مهمترین مسئله در این برنامه حرکت و چرخش مکرر جهت جلوگیری از ایجاد فشار مضاعف بر ناحیه زخم است. دومین مسئله رعایت بهداشت است.

رعایت بهداشت به‌خصوص در پانسمان زخم بستر بسیار مطرح می‌شود. با رعایت موارد بهداشتی گفته‌شده در این مقاله از بروز عفونت در زخم بستر خود جلوگیری کنید.

نوشتهٔ پیشین
آیا می‌توان به وسیله سلول‌های بنیادی روشی برای درمان ویروس کرونا پیدا کرد؟
نوشتهٔ بعدی
آیا تزریق سلول‌های بنیادی می‌تواند باعث درمان بیماری‌های مفصلی شود؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست