مقایسه سلول های بنیادی بالغ و جنینی

سلول‌های بنیادی موضوعی جدید و داغ برای پزشکان ژنتیک به شمار می رود. صحبت‌ها درباره این سلول‌ها در سال‌های اخیر رشد پیدا کرده‌ و مقالات بسیاری درباره مزایا و قابلیت‌های این سلول‌ها به تقریر درآمده‌اند. آیا تا به‌حال نام سلول های بنیادی جنینی و بالغ به گوش شما خورده‌است؟ از تفاوت جنینی و سلول بنیادی بالغ چیزی می‌دانید؟ این مقاله در رابطه با مقایسه سلول های بنیادی بالغ و جنینی است. با ما همراه باشید.

سلول ‌های بنیادی جنینی و بالغ چیست؟

سلول‌های بنیادی سلول‌هایی به اصطلاح اولیه هستند. اولیه را از این جهت بیان می‌کنیم که این سلول‌ها قابلیت رشد دارند و در نهایت قادر خواهند بود مانند دیگر سلول‌ها عمل کنند.

اکثر سلول‌هایی که در بدن یافت می شوند سلول‌هایی هستند که برای مقصودی خاص فعالیت می‌کنند. به عنوان مثال سلول‌های قرمز (گلبول‌های قرمز) تنها به جابه‌جایی اکسیژن در خون می‌پردازند؛ پس به عبارتی این تنها مسئولیت این سلول‌ها به حساب می‌آید. در این مرحله بحث سلول های بنیادی جنینی و بالغ هنوز مطرح نیست.

همه ما از گسترش یک سلول به نام زیگوت به وجود آمده‌ایم. زیگوت نام دیگر تخمک بارور شده‌است. این سلول‌ها در ابتدا شروع به تولید مثل تصاعدی می‌کنند، ابتدا دو عدد، سپس چهار عدد و به همین منوال تعداد این سلول‌ها در بدن افزایش پیدا خواهد کرد و در نهایت هرکدام از این سلول‌ها مسئولیت خاصی را در بدن به عهده می‌گیرند.

سلول‌های بنیادی سلول‌هایی هستند که هنوز به مرحله تقسیم وظایف نرسیده‌اند. این نوع از سلول‌ها قابلیت تولید سلول‌های اولیه مانند خود را به تعداد بی‌نهایت دارند. بعد از تقسیم فعالیت، سلول‌ها عمر طولانی نخواهند داشت و خیلی زود از بین می‌روند. این سلول‌ها در طول دوره فعالیت خود به عنوان سلولی که اولیه نیست، تولید مثل اندکی می‌کنند. پس قادر نخواهند بود به اندازه سلول‌های بنیادی تعدادی انبوه از خود را تکثیر کنند.

موارد استفاده از سلول‌های بنیادی

از آن‌جایی که سلول‌های بنیادی قابل تبدیل به هر نوع سلولی هستند، پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که از این سلول‌ها به عنوان جایگزین همتاهای آسیب دیده آن‌ها استفاده کنند؛ چرا که سلول‌های بنیادی به ترمیم بافت‌های از بین رفته می‌پردازند. از دیگر قابلیت‌های این سلول‌ها ترمیم قسمت‌هایی از اعضا است که به درستی کار نمی‌کنند. همچنین سلول‌های بنیادی بسیاری از مواردی که با راه‌حل‌های دیگر قابل درمان نیستند را بهبود می‌بخشند.

سلول‌های بنیادی جنینی

سلول‌های بنیادی جنینی از جنین‌های 3 الی 5 روزه گرفته می‌شوند. در این مرحله جنین به صورت لخته خون بوده و در بیشترین حالت 150 سلول را در خود جای داده‌است.

این سلول‌ها طی ترکیب تخمک بارور شده و اسپرم در آزمایشگاه تهیه می‌شوند. این سلول‌ها طی گذر از مراحلی کاشته می‌شوند که به نوبه خود نوعی باروری است. چرا می‌گوییم باروری؟ زیرا در عمل کاشت به جای آن‌که باروری در رحم مادر انجام شود، در آزمایشگاه‌های مخصوص و با تجهیزات پیشرفته انجام می‌پذیرد.

با کاشتن و بارور کردن آن‌ها قادر خواهند بود وظایف 200 نوع از سلول‌های موجود در بدن را انجام دهند. در مواردی نیز افراد سلول‌های بنیادی خود را اهدا می‌کنند. این نوع سلول‌ها اهدایی نامیده می شوند. لازم به ذکر است که دریافت سلول‌های بنیادی بدون رضایت اهداکننده امکان‌پذیر نیستند.

محل نگهداری این سلول‌ها بسیار مهم است. سلول‌های بنیادی جنینی در لوله‌های خاص آزمایشگاهی یا در ظروف مخصوص نگهداری می‌شوند. همچنین مایع خاصی برای آن‌ها در نظر گرفته شده‌است که باید در این مایع محلول شوند.

برای اطمینان از اینکه سلول‌های بنیادی جنینی دقیقا در زمینه‌ای به کار می‌روند که پزشکان در نظر گرفته‌اند، راه‌های زیادی وجود ندارد؛ گرچه امروزه تحقیقات زیادی برای هدایت این سلول‌ها به وظایف خاص در حال انجام هستند، اما هنوز نتیجه قابل بیانی از آن‌ها به دست نرسیده‌است.

نکته حائز اهمیت بعدی این است که کنترل رشد و تولید مثل این سلول‌ها گاهی غیر قابل کنترل می‌شود. از آن‌جایی که علم سلول‌های بنیادی نسبتا جدید به شمار می‌رود، دانشمندان هنوز در زمینه کنترل تولید مثل این سلول‌ها به نتیجه قابل اطمینان نرسیده اند.

سلول‌های بنیادی بالغ

سلول های بنیادی جنینی و بالغ بحث مورد علاقه طرفداران ژنتیک در این برهه از زمان است که به دلیل مراحل پیچیده تهیه سلول بنیادی جنینی سلول‌های بنیادی بالغ خواهان بیش‌تری دارند.

ویژگی‌هایی که سلول بنیادی بالغ را به سلول‌های بنیادی جنینی شبیه می‌کنند در تمامی سلول‌های بنیادی مشابه هستند. از این موارد به تکثیر سلولی اشاره می‌کنیم. سلول‌های بنیادی بالغ اول از هرچیز قابلیت تکثیر و تولید مثل سلول‌هایی مانند خود را دارند. مورد دومی که قصد داریم بیان کنیم هدایت‌پذیری این سلول‌ها است. بدین معنی که آن‌ها با رشد قادر هستند با عضوی که پزشک در نظر گرفته است سازگار شوند.

اما این سلول‌ها از کجا به دست می‌آیند؟

سلول‌های بنیادی بالغ به تعداد بسیار کم در تمام بافت‌های افراد بالغ یافت می‌شوند. در تحقیقاتی که اخیرا به عمل آمده سلول‌های بنیادی اغلب به سمت وظایف از پیش تعیین‌شده هدایت می‌شوند. پزشکان در حال حاضر قادر هستند که از سلول‌های عادی بدن افراد بالغ نیز سلول‌های بنیادی بگیرند. متخصصان ژنتیک حرفه‌ای با استفاده از تغییر کاربری سلول‌ها این عمل را انجام داده‌اند.

نتیجه؛ تفاوت سلول های بنیادی جنینی و بالغ

اولین تفاوتی که برای سلول‌ های بنیادی جنینی و بالغ بیان شد، نحوه کشت و بهره‌برداری آن‌ها بود. سلول‌های بنیادی جنینی در آزمایشگاه‌های پیشرفته و طی مراحلی از سلول‌های جنین‌های سه الی پنج روزه تهیه می‌شوند. در حالی که سلول‌های بنیادی بالغ از بافت‌های تشکیل دهنده افراد به دست می‌آیند.

سلول‌های بنیادی جنینی به راحتی وظایفی که دیگر سلول‌ها قادر به انجام آن‌ها هستند را به عهده می‌گیرند. چراکه سلول‌های بنیادی جنینی قبل از آن‌که وظیفه‌ای در بدن به آن‌ها محول شود، تشکیل می‌شوند؛ پس قادر خواهند بود تا به سمت فعالیت‌های مختلفی هدایت شوند.

در عوض سلول‌های بنیادی بالغ قریب به اتفاق تمامی موارد، فقط برای ترمیم سلول‌هایی به کار می روند که در آن‌ها حضور دارند و قابلیت گرفتن مسئولیت دیگری را ندارند.

اگر از مطالعه این مقاله راضی بودید می‌توانید آن را به دوستانتان نیز پیشنهاد کنید. همچنین سوالات خود را می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما مطرح کنید. اینستاگرام و تلگرام ما را دنبال کنید تا از آخرین اخبار و رویدادهای مرتبط با لایف‌سل نیز آگاه شوید.

, ,
نوشتهٔ پیشین
صفر تا صد کاربرد سلول های بنیادی
نوشتهٔ بعدی
غشای آمنیون جنینی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست