فرآوری سلول ‌های بنیادی

شاید تا به حال از خود پرسیده باشید که فرآوری سلول ‌های بنیادی به چه صورت انجام می‌پذیرد؟  باید بدانید که شما اولین نفری نیستید که این سوال را می‌پرسد. ما در مقاله پیش‌رو تصمیم داریم به این سوال پاسخ دهیم.

سلول‌های بنیادی از اولین سلول‌هایی هستند که بدن اقدام به تولید آن‌ها می‌کند. این سلول‌ها به وفور در پرده آمنیون جنینی و جنین‌های سه الی پنج روزه پیدا می‌شوند. سلول‌های بنیادی به مرحله پذیرش مسئولیت‌ ارگان‌های بدن نرسیده‌اند، به همین دلیل قابلیت هدایت به هر اندامی را دارند.

در مقاله زیر قصد داریم راه‌های فرآوری این سلول‌ها و استفاده از آن‌ها را به طور کامل توضیح دهیم.

فرآوری سلول ‌های بنیادی

فرآوری سلول ‌های بنیادی با مزانشیمی

مزانشیمی به عملی گفته می‌شود که طی آن سلول‌های بنیادی از بافت گرفته شده و در آزمایشگاه کاشته شوند. این روش نوین بوده و حدود 130 سال پیش کشف شده است. سلول‌های بنیادی مزانشیمی شده توانایی تبدیل به هر سلولی از جمله سلول‌های قلب، عروق، پوست و دیگر ارگان‌ها را دارند. این سلول‌ها می توانند به تعداد فراوان تقسیم شوند که همین عوامل باعث گستردگی استفاده از آنان در طب مدرن شده است. سلول‌های بنیادی در برخی از بافت‌های جنینی و بالغ قرار دارند که منبع دسترسی کامل به آن‌ها مغز استخوان است.

در چه مواردی از فرآوری سلول ‌های بنیادی استفاده می‌شود

سلول‌های بنیادی در ترمیم بافت‌های مختلف از جمله رگ‌ها و پوست تاثیر مستقیمی دارند. هرروزه نتایج آزمایشات جدیدتری در این زمینه به دست می‌آید اما باید بدانید که مهم‌ترین موارد استفاده از سلول‌های بنیادی در بیماری‌های چشم و قرنیه چشم، زخم بستر و زخم‌های دیابتیک است. این سلول‌ها قادر خواهند بود بعد از طی مراحل آزمایشگاهی به سمت مسئولیتی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده است، هدایت شوند؛ سپس در آن ارگان شروع به فعالیت کنند و دست به تکثیر خود بزنند.

فرآوری سلول ‌های بنیادی مزانشیمی از بافت جفت در جنین

هنگام به وجود آمدن جنین در رحم، بدن درون کیسه‌ای به نام آمنیوتیک شروع به رشد می‌کند که نزدیک‌ترین لایه به جنین به حساب می‌آید. درون این کیسه را مایع آمنیون پر کرده که مسئول رساندن مواد مغذی به جنین است. هنگام فرا رسیدن زمان زایمان این کیسه و غشا از بدن مادر خارج می‌شوند. با رضایت فرد اهدا کننده، کیسه آمنیون به آزمایشگاه منتقل می‌شود. در این بخش، عروق و رگ‌های خونی از بافت جدا می‌شوند و سپس جفت با استفاده از روش‌های مکانیکی به قطعه‌های ریز تقسیم می‌شود. پس از انجام تمامی این مراحل سلول‌ها در بستری مناسب کشت می‌شوند. سپس از سلول‌های کشت شده مجدد نمونه گرفته شده و دوباره کاشته می‌شوند. بدین ترتیب کشت سلول‌های بنیادی صورت می‌گیرد و تکثیر این سلول‌ها زیر نظر متخصصین دنبال خواهد شد.

فرآوری سلول ‌های بنیادی

جمع آوری سلول ‌های بنیادی از بافت چربی

تحقیقاتی که در این‌باره در آزمایشگاه‌های کشور انجام شد به این نتیجه رسید که سلول‌های بنیادی به میزانی کمتر از مقدار موجود در پرده آمنیون، در بافت چربی افراد بالغ نیز یافت می‌شوند. برای آزمایش و کشت این سلول‌ها ابتدا از نواحی مختلف به طور مثال نواحی شکمی، نمونه‌ای از بافت چربی تهیه شده؛ سپس سلول‌های خونی و قطعات بافتی دیگر از سطح این بافت جدا می‌شوند. در مرحله بعد بافت‌های چربی به قطعات 1 الی 2 میلی‌متری تقسیم می‌شوند. در ادامه این تکه‌ها در دستگاه‌ها و تجهیزات خاص آزمایشگاهی سانتریفیوژ شده و سپس در محیط‌های خاص کشت می‌شوند.

سلول‌ های بنیادی خون

فرد اهدا کننده از چهار روز قبل از نمونه برداری، هر روز به میزان مشخصی داروی گرانولوسیت کلونی را تزریق می‌کند. این دارو کمک می‌کند که سلول‌های بنیادی در مغز استخوان وارد جریان خون شوند. در ادامه طی عملی به نام آفریسیس سلول‌های بنیادی از خون جدا می‌شوند و باقی مشتقات مایع خون دوباره به بدن بیمار بازمی‌گردد. این عمل 4 الی 6 ساعت به طول می‌انجامد و ممکن است در دو مرحله صورت گیرد.

جمع آوری سلول‌ های بنیادی از مغز استخوان

فرآوری سلول ‌های بنیادی از طریق مغز استخوان فرآیندی است که باید طی عمل جراحی و با بیهوشی کامل انجام شود. پزشکی که مسئولیت دریافت سلول‌های بنیادی از بدن اهدا کننده را دارد با استفاده از سوزنی مخزن‌دار از مایعی که در قسمت کمر نخاع جمع شده است نمونه برمی‌دارد. این عمل معمولا 45 الی 90 دقیقه زمان می‌برد.

فرآوری سلول ‌های بنیادی

فرآوری سلول ‌های بنیادی چگونه به کمک ما می‌آیند؟

با توجه به توضیح مختصری که در بالا دادیم سلول‌ها یا یاخته‌های بنیادی، سلول‌هایی با توانایی تقسیم سلولی بالا هستند که هنوز تقسیم نشده‌اند و مسئولیتی را در ارگان‌ها بر عهده نگرفته‌اند این سلول‌ها از جنین‌های 3 الی 5 روزه یا بند ناف و کیسه آمنیون گرفته می‌شوند. هنگامی که این سلول‌ها در مرحله بنیادی قرار دارند این قابلیت را دارند که دگرگونی و تمایز پیدا کنند اما هرچه رو به بالغ‌تر شدن روند، قابلیت تقسیم‌شدن خود را از دست می‌دهند.

پس به طور کلی، سلول‌های بنیادی دو حالت دارند. این سلول‌ها جنینی یا بالغ هستند. سلول‌های بالغ اکثر برای بازسازی سلول‌های موجود در ارگان زیستی خود فعالیت می‌کنند و بسیار اندک در هر بافتی یافت می‌شوند. در صورتی که سلول‌های بنیادی جنینی به وفور در بند ناف و کیسه آمنیون پیدا می‌شوند و یافت و کشت آن‌ها بسیار آسان‌تر از نوع بالغ آن‌ها است.

سخن آخر

هنگامی که سخن از سلول‌های بنیادی و روش‌های فرآوری آن‌ها به میان می‌آید، مواردی هستند که چه به عنوان یک اهدا کننده و چه به عنوان یک محقق، باید آن‌ها را بدانید. فرآوری سلول‌ های بنیادی چند روش دارد. یکی از این روش‌ها کیسه آمنیون جنینی است که در مقاله بالا به چیستی آن به طور کامل پرداختیم و سپس روش‌‌های اهدای آن و فرآیندی را که در آزمایشگاه طی می‌کنند مرور کردیم.

در مرحله بعدی، فرآوری سلول ‌های بنیادی جنینی از خون را مورد بررسی قرار دادیم و از عمل جراحی که طی آن سلول‌های بنیادی دریافت می‌شوند صحبت کردیم. روش‌های دیگر تهیه سلول‌های بنیادی را از طریق مغز استخوان زیر ذره‌بین قرار دادیم و کشت این یاخته‌ها در آزمایشگاه به وسیله بافت‌های چربی را مطالعه کردیم.

اگر از مطالعه این مقاله راضی بودید می‌توانید آن را به دوستانتان نیز پیشنهاد کنید. همچنین سوالات خود را می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما مطرح کنید. اینستاگرام و تلگرام ما را دنبال کنید تا از آخرین اخبار و رویدادهای مرتبط با لایف‌سل نیز آگاه شوید.

, ,
نوشتهٔ پیشین
درمان زخم با سلول بنیادی
نوشتهٔ بعدی
درمان سوختگی درجه دو

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست