آیا می‌توان به وسیله سلول‌های بنیادی روشی برای درمان ویروس کرونا پیدا کرد؟

این روزها ویروس کرونا یکی از پررنگ‌ترین موضوعات زندگی همه ما شده است. این بیماری تمامی جنبه‌های زندگی انسان‌ها را درگیر خود کرده است. اما آیا راهی برای درمان ویروس کرونا وجود دارد؟

در حال حاضر داروهای زیادی برای درمان بیماران استفاده می‌شود. این روش‌های درمانی بهبود بیمار و زنده ماندن او را به دنبال دارند. اما این راهکارهای درمانی هیچ نقشی در زمینه ترمیم آسیب ریه ناشی از ویروس کرونا ندارند. اینجاست که صحبت از کاربرد سلول‌های بنیادی به میان می‌آید.

اما آیا سلول‌های بنیادی که از آن‌ها با عنوان سلول‌های معجزه‌آسا نیز نام برده می‌شود، نقشی در درمان این بیماری دارند؟ در مقاله پیش‌رو قصد داریم به این موضوع مهم بپردازیم. با ما در ادامه این متن همراه باشید و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

ایده استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان ویروس کرونا

ایده استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان ویروس کرونا

 

از زمانی که ویروس ناشناخته کرونا در چین پدیدار شد، این ویروس تبدیل به یک دغدغه جهانی شد. جالب است بدانید که همچنان در بسیاری از کشورهای جهان آمار مرگ‌و‌میر ناشی از ویروس کرونا کنترل نشده است. همچنین در حال حاضر هیچ واکسن یا درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و بیماران تنها بر اساس علائم آن‌ها درمان می‌شوند.

این روزها بسیاری از بیماران علائم خفیفی دارند، درحالی‌که بخش قابل توجهی از بیماران نیز دچار مشکلات تنفسی هستند. این مشکلات تنفسی گاهی منجر به مرگ افراد می‌شود. از‌این‌رو در‌حال‌حاضر جامعه پزشکی به دنبال راهی جهت تولید واکسن و دارو علیه این بیماری است.

اما همچنان تلاش برای پیدا کردن راه‌های درمانی جدید نیز ادامه دارد. راه‌های درمانی جدید با هدف کاهش میزان مرگ‌و‌میر جایگزین روش‌های درمانی قدیمی می‌شوند. یکی از این راهکارهای جدید استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان ویروس کرونا است.

چرا سلول‌های بنیادی؟

دو گروه از افراد جامعه بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به این بیماری خطرناک هستند: افراد مسن و افراد دارای بیماری پیش‌زمینه‌ای. زمانی که این دو گروه از افراد به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند، علائم شدیدتری نسبت به افراد معمولی از خود نشان می‌دهند.

سیستم ایمنی و پتانسیل بازسازی بدن این افراد در مقایسه با افراد معمولی بسیار ضعیف عمل می‌کند. به دلیل نقص عملکرد سیستم ایمنی در این افراد تولید آنتی‌بادی جهت مبارزه با ویروس کرونا با تاخیر همراه است. بنابراین این افراد در برابر ویروس کرونا به شدت آسیب می‌بینند.

اما چاره چیست؟ این بیماران جهت بهبود نیاز به گزینه‌های درمانی جدیدی دارند. درمان ویروس کرونا با استفاده از سلول‌های بنیادی برای این بیماران بسیار مفید خواهد بود. به این ترتیب احتمال بهبودی در این بیماران افزایش می‌یابد.

لازم است ذکر شود که استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های زمینه‌ای نیز نقش موثری خواهند داشت. از‌این‌رو این گزینه درمانی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

چرا سلول‌های بنیادی؟

آیا ادعای درمان ویروس کرونا با سلول‌های بنیادی علمی است؟

مقالات بسیاری در رابطه با درمان ویروس کووید-19 با سلول‌های بنیادی منتشر شده است. این تحقیقات نشان می‌دهند که سلول‌های بنیادی مزانشیمی رویکردی ایمن برای درمان این بیماری سخت هستند. اما این سلول‌ها چه نقشی در درمان کرونا ایفا می‌کنند؟

بر اساس این تحقیقات سلول‌های بنیادی مزانشیمی به بیماران مبتلا به کرونا که علائم شدید ریوی دارند، کمک می‌کند. در واقع این روش درمانی تمامی علائم بیماری کرونا را از بین می‌برد. به طوری که با گذشت 1 الی 2 هفته هیچ آثاری از بیماری یافت نمی‌شود.

سلول‌های بنیادی راه‌حلی برای مقابله با بحران کووید-19

سلول‌های بنیادی راه‌حلی برای مقابله با بحران کووید-19

 

سلول‌های بنیادی مزانشیمی یکی از امیدوارکننده‌ترین گزینه‌های درمان ویروس کرونا هستند. مکانیسم اثر این نوع از سلول‌های بنیادی از طرق تعدیل سیستم ایمنی بدن و عملکرد ضد التهابی است. به همین دلیل این سلول‌ها کلید اصلی درمان عفونت ریه‌ها به شمار می‌آیند.

مشخصات ایمنی و اثربخشی سلول‌های بنیادی بر اساس نتایج مطالعات بالینی انجام شده در این زمینه تکمیل شده است. تحقیقات و مطالعات انجام شده بر سلول‌های بنیادی مزانشیمی پتانسیل درمانی این سلول‌ها را اثبات می‌کنند.

چگونه سلول‌های بنیادی با ویروس کرنا مبارزه می‌کنند؟

برای اطلاع از درمان ویروس کرونا با سلول‌های بنیادی، ابتدا باید با این بیماری بیشتر آشنا شویم. کووید-19 یا همان ویروس کرونا منجر به ایجاد طوفان سیتوکین در بدن انسان‌ها می‌شود. درواقع زمانی که این ویروس به بدن وارد می‌شود، سلول‌های ایمنی بدن فعال می‌شوند.

چگونه سلول‌های بنیادی با ویروس کرنا مبارزه می‌کنند؟

این سلول‌های ایمنی سیتوکین را بیش از حد نیاز ترشح می‌کنند که اثرات مخربی بر بافت‌های بدن به دنبال دارد. این اثرات مخرب شامل تورم، فیبروز و نارسایی عملکرد اعضای بدن می‌شود. اما سلول‌های بنیادی مزانشیمی چگونه به درمان ویروس کرونا کمک می‌کنند؟

این نوع از سلول‌های بنیادی عامل تنظیم‌کننده ایمنی و ضد التهابی بسیار قدرتمند هستند. سلول‌های بنیادی مزانشیمی عملکرد سیستم ایمنی بدن را به حال نرمال تغییر می‌دهند. این سلول‌ها تعداد لنفوسیت‌ها و سلول‌های دندریتیک تنظیمی را در بدن افزایش می‌دهد. به این ترتیب محافظت ضد ویروسی بدن با این سلول‌ها بالا می‌رود.

اثر ضد التهابی سلول‌های بنیادی مدت‌هاست که شناخته شده است. همین ویژگی سلول‌های بنیادی باعث شده است که در درمان بیماری‌های خودایمنی نقش بسیار پررنگی داشته باشند. همان‌طور‌که مشاهده می‌کنید این ویژگی در درمان ویروس کووید-19 نیز تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد.

عوامل موثر بر موفقیت درمان ویروس کرونا با سلول‌های بنیادی

چنانچه به دنبال درمان آسیب‌های ریوی ناشی از این ویروس کرونا هستید، باید بدانید که موفقیت این درمان به عوامل متعددی بستگی دارد. علاوه بر اثرات درمانی مطلوب، درک مکانیسم عملکرد و تاثیر انواع محیط‌های داخل بدن بر یکپارچگی این سلول‌ها نیز مهم است.

استفاده از سلول‌های بنیادی در مقابله با ویروس کرونا؛ آیا ممکن است؟

اولین بار از این روش برای درمان ویروس کرونا در زنی 65 ساله استفاده کردند. این زن با گذشت سه روز از درمان خود به وسیله سلول‌های مزانشیمی بنیادی شروع به راه رفتن کرد. این شیوه درمانی را با توجه به نتیجه موفقیت‌آمیز آن برای درمان 7 بیمار دیگر نیز استفاده کردند.

در تمامی این بیماران نیز علائم بیماری مانند تب، تنگی نفس، کاهش اشباع اکسیژن و ذات‌الریه درمان شد. به همین دلیل این روش درمانی را بسیار امیدوارکننده می‌دانند. به این ترتیب بار دیگر شگفتی تازه‌ای از این سلول‌های معجزه‌آسا در درمان مشاهده می‌کنیم.

نوشتهٔ پیشین
زیبایی و جوانسازی پوست به کمک سلول های بنیادی
نوشتهٔ بعدی
نحوه نگهداری و پانسمان زخم بستر

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست