درمان ضایعه نخاعی به وسیله سلول های بنیادین

به‌کارگیری سلول‌های بنیادین برای درمان بیماری‌های مختلف جزو تکنولوژی‌های جدید در عرصه پزشکی به شمار می‌رود که افراد زیادی را نجات داده است. این سلول‌ها از طریق جایگزینی با بافت‌های مختلف بدن به بازسازی سلول‌های مرده کمک خواهند کرد. بدون شک این عمل سلول‌های بنیادی در بسیاری از بخش‌های بدن تأثیرگذار است و انسان را از دردکشیدن و در برخی مواقع مرگ نجات می‌دهد. آیا طریقه درمان ضایعه های نخاعی به وسیله سلول های بنیادین را می‌دانید؟

سال‌های زیادی است که متخصصان در جستجوی راهی برای درمان ضایعه‌های نخاعی هستند. ضایعه نخاعی بر اثر از بین رفتن سلول‌های عصبی بافت مغزی و نخاعی به وجود می‌آید که مشکلات زیادی نظیر فلج شدن را برای انسان‌های درگیر با این ضایعه ایجاد خواهد کرد. امروزه سلول‌های بنیادی در درمان بسیاری از ضایعات نخاعی بروزیافته در افراد کمک‌کننده هستند. بازسازی سلول‌های از‌دست‌رفته نخاعی در بیشتر مواقع از روش تزریق این سلول‌ها به محل آسیب‌دیده انجام خواهد شد. در این مقاله قصد داریم راهکار درمان ضایعه نخاعی به وسیله سلول‌های بنیادین را برای شما توضیح دهیم. در صورتی که به کسب اطلاعات در این زمینه علاقه‌مند هستید، تا پایان متن ما را همراهی کنید.

آشنایی با روش درمان ضایعه های نخاعی به وسیله سلول های بنیادین

امروزه سلول‌های بنیادین که به آن‌ها سلول مادر نیز اطلاق می‌شود، کاربرد بسیار گسترده‌ای پیدا کرده‌اند. این سلول‌ها به طور معمول از طریق بافت‌های مختلف بدن برداشته می‌شوند. بهره‌گیری آن‌ها از بافت‌های پایه که قابلیت ساخت خود را دارند مانند کبد، سبب خواهد شد که در صورت پیوند با بخش‌های دیگر بدن به بازسازی آن قسمت مشغول شوند. درنتیجه قادر خواهند بود بسیاری از بیماری‌های زمینه‌ای و دیگر مشکلات به‌وجود‌آمده را در افراد درمان کنند.

یکی از این بیماری‌هایی که افراد زیادی را از حق زندگی محروم کرده است، ضایعه نخاعی نام دارد. در سال‌های اخیر پزشکان و متخصصان ژنتیک راه درمان ضایعه های نخاعی به وسیله سلول های بنیادین را تا حدود زیادی کشف کرده‌اند و به تکمیل آن مشغول هستند. سلول‌های بنیادین تنها به یک بخش خاص در بدن محدود نمی‌شود. به این معنا که برای بعضی از افراد برداشت سلول‌های بنیادی از کبد یا مغز استخوان انجام می‌شود. در‌حالی‌که این کار برای دیگر انسان‌ها از طریق برداشت سلول بنیادی بند ناف صورت خواهد گرفت.

انتخاب اینکه کدام‌یک از روش‌های برداشت سلول بنیادی برای درمان ضایعه نخاعی به وسیله سلول‌های بنیادین مناسب است، بر عهده پزشک متخصص در این زمینه انجام خواهد شد. سلول‌های بنیادی برای از بین بردن ضایعه نخاعی به محل آسیب دیده تزریق شود. درواقع این روش بهترین کار برای انتقال بخش زیادی از سلول‌های بنیادی و درمان ضایعه موجود در نخاع خواهد بود. تزریق در فضای خالی مابین لایه‌های نخاعی سطحی و غشای پیال انجام می‌شود که این فقدان توسط پزشک متخصص در بخش نخاعی اطراف ستون فقرات یافت خواهد شد.

درمان ضایعه نخاعی به وسیله سلول‌های بنیادین

نکات مهم درباره ضایعه نخاعی و روند درمانی آن به کمک سلول‌های بنیادی

ضایعه نخاعی تا به امروز یکی از بیماری‌های صعب‌العلاج محسوب می‌شد که انسان‌های زیادی را برای ادامه‌دادن به روند عادی زندگی با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌کرد. پزشکان و متخصصان در زمینه ژنتیک و سلول‌های بنیادی پس از انجام تحقیقاتی در این زمینه به راه‌حلی برای درمان ضایعه های نخاعی به وسیله سلول های بنیادین دست یافتند. زمانی که بخشی از سلول‌های عصبی موجود در مغز انسان آسیب ببیند یا از بین رود، گفته می‌شود که فرد به ضایعه نخاعی دچار شده است.

پزشکان از طریق جایگزین‌کردن و پیوند سلول‌های بنیادی با سلول‌های از‌دست‌رفته در مغز و نخاع بازسازی یا ترمیم بافت نابوده شده را امکان‌پذیر خواهند کرد. البته باید توجه داشته باشید که روش درمان ضایعه های نخاعی به وسیله سلول های بنیادین در بیان ساده است، اما به ترکیبی از علوم مختلف و انجام بررسی‌های بسیاری نیاز دارد. تلاش بیشتر متخصصان در زمینه مطالعه تفاوت سلول‌های از‌بین‌رفته و سلول‌های بنیادی است. زمانی قابلیت بازسازی سلول‌ها امکان‌پذیر خواهد بود که شباهت‌های اندکی را بین سلول‌های از‌دست‌رفته و بنیادین پیدا کنند.

علاوه‌بر آنچه بیان شد، پزشکان باید تعداد سلول‌ها و تجمع آن‌ها در بافت را برای دستیابی به نتیجه مطلوب در درمان ضایعه نخاعی به وسیله سلول‌های بنیادین پیدا کنند. همچنین نحوه عمل و روش درمانی ضایعه نخاعی نیز در این زمینه بسیار اهمیت خواهد داشت. زیرا راه انتقال سلول‌های بنیادی به بافت آسیب‌دیده اگر به درستی انتخاب نشود، عمل به طور کامل بی‌تاثیر بوده است و درمانی انجام نگرفته است.

نکات لازم درباره پیوند سلول بنیادی

پس از عمل نیز باید پزشک نتیجه کار را به طور مداوم بررسی کند و از نحوه درست تقسیم و بازسازی سلول‌ها برای درمان ضایعه نخاعی مطمئن شود. توجه داشته باشید که پزشکان از درمان ضایعه نخاعی به کمک سلول‌های بنیادین و رسیدن به نتیجه دلخواه مطمئن هستند. اما مهم‌ترین کاری که در حوزه جایگزین‌کردن سلول‌های بنیادین با بخش آسیب‌دیده انجام خواهد شد، کشف محل موردنظر و مناسب برای درمان ضایعه نخاعی است که در حقیقت سخت‌ترین بخش عمل نیز به حساب می‌آید.

درمان ضایعه نخاعی به وسیله سلول‌های بنیادین

پیوند سلول‌های بنیادی؛ تحولی شگرف در درمان ضایعات نخاعی

سلول‌های بنیادین به سلول‌هایی گفته می‌شوند که از بافت‌های خاصی در بدن نظیر کبد و مغز استخوان به دست می‌آیند. برخی از قسمت‌های در بدن انسان ممکن است از بدو تولد انسان یا پس از مدتی دچار آسیب‌دیدگی شوند و از بین بروند. در این مواقع بیماری‌هایی در فرد خود را نشان خواهد داد که آرامش را از او خواهند گرفت. یکی از این بیماری‌ها ضایعه نخاعی نام دارد که در آن سلول‌های بافت نخاع یا مغز دچار آسیب می‌شوند.

در این مقاله به بیان آنچه درباره روش درمان ضایعه های نخاعی به وسیله سلول های بنیادین نیاز بود از آن مطلع باشید، پرداخته شد. سلول‌های بنیادی این قابلیت را دارند که سلول‌های از‌دست‌رفته را بازسازی یا ترمیم کنند که این موضوع در حوزه پزشکی تحولی بی‌نظیر برای درمان بیماری‌های مختلف را ایجاد کرد. پزشکان پس از بررسی‌ها و تحقیقات گسترده در این زمینه موفق شدند به کمک سلول‌های بنیادی درمان ضایعه نخاعی را انجام دهند. این کار از طریق تزریق سلول بنیادی به بخش آسیب‌دیده بدن امکان‌پذیر خواهد بود. البته ذکر این نکته لازم است که تعیین محل درست تزریق سلول‌های بنیادی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نوشتهٔ پیشین
درمان آرتروز به وسیله فاکتورهای رشد
نوشتهٔ بعدی
شیوه‌های نوین درمانی تا چه حد در مجامع پزشکی مورد قبول هستند؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست