درمان سوختگی درجه دو

سوختگی‌هایی که اغلب در بدن اتفاق می‌افتند دو درجه دارند. در واقع انواع سوختگی با توجه به ضخامت پوست دسته بندی می‌شوند. شاید در حال فکر کردن به درمان هرچه سریع‌تر این درجه سوختگی باشید یا شاید هم به دنبال کسب اطلاعات درباره نوین‌ترین درمان‌های سوختگی درجه دو هستید.

در هر صورت، در مقاله ای که پیش روی شما قرار گرفته است به بررسی تمامی این مسائل خواهیم پرداخت. همچنین روش‌های نوین درمان سوختگی های درجه دو را با هم بررسی کرده و درمان‌های خانگی و دارویی آن را خواهیم شناخت.

درمان سوختگی درجه دو

انواع سوختگی در پوست را بشناسید

سوختگی که در پوست بدن اتفاق می‌افتد دو درجه دارد. اولین درجه ضخامت نسبی نام دارد. در سوختگی با ضخامت نسبی تنها اپیدرم  و قسمت‌های فوقانی درم همگی درگیر سوختگی می‌شوند. اما به بافت‌های زیرین درم آسیبی نمی‌رسد. با این حال در سوختگی‌هایی که تمام ضخامت را در بر می‌گیرند، علاوه بر درم و اپیدرم لایه‌های زیرین پوست نیز آسیب می‌بینند.

تمام سوختگی‌ها را با درجه طبقه‌بندی دیگری نیز تقسیم‌بندی می‌کنند. در ادامه به توضیح این درجه‌بندی می‌پردازیم.

سوختگی درجه یک:

هنگامی که پوست شما با جسمی داغ یا آتش برخورد کند، ملتهب شده و تاول می‌زند. اما مواردی نیز وجود دارند که تاول مشاهده نشده و فقط کمی احساس درد و حساسیت در سطح پوست ایجاد می‌شود. این درجه سوختگی دوره نقاهت حداقل یک هفته‌ای دارد و پس از اتمام این دوره زخمی برجای نمی‌گذارد. سوختگی درجه یک سطحی و با ضخامت نسبی است که تنها به لایه اپیدرم پوست آسیب می‌رساند و هرگز از آن فراتر نمی‌رود.

ظاهر سوختگی درجه یک

هنگامی که پوست در مجاورت با اجسام داغ یا اسیدی قرار بگیرد و سوختگی درجه یک اتفاق بیوفتد، پوست این محل گرم، قرمز و اندکی حساس می‌شود و تا حدودی متورم به نظر می‌آید. هنگامی که با نوک انگشتان به محل سوختگی فشار وارد کنید، پوست اندکی سفید می شود و پس از بهبود کامل هیچ ردی از خود برجای نمی‌گذارد.

درمان سوختگی درجه دو

سوختگی درجه دو

در این سوختگی که به اصطلاح سوختگی متوسط نامیده می‌شود، تنها اپیدرم و قسمتی از درم آسیب می‌بینند. بافت‌های زیر درم تحت تاثیر این آسیب و سوختگی قرار نخواهند گرفت. هنگام بروز این سوختگی پوست تاول زده و مایعاتی ترشح می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم هنگام بروز چنین سوختگی حتما به پزشک مراجعه کنید.

ظاهر سوختگی درجه دو

در این درجه سوختگی، پوست شکلی شبیه تور یا شبکه به خود می‌گیرد و به شدت قرمز و ملتهب است. در این شرایط علاوه بر مواردی که به آن‌ها اشاره شد، پوست در قسمت اپیدرم شکاف‌های کوچکی باز می‌کند و تاول‌هایی پر از مایع می‌زند. همانند سوختگی درجه یک، سوختگی درجه دو نیز نسبت به لمس با انگشت حساس است و هنگام برخورد انگشت با آن حالت سفیدی موقتی به خود می‌گیرد. هنگامی که پوست به این درجه سوختگی دچار می‌شود، دردی بسیار شدید و سوزاننده به همراه خواهد داشت که با کوچک‌ترین برخوردها (حتی هوا) به شدت می‌سوزد. درمان این سوختگی از نوع یک آن به مراتب آسان‌تر است اما حداقل به سه هفته زمان نیاز دارد.

سوختگی درجه سه

در سوختگی درجه سه تمام ضخامت پوست، درم و اپیدرم، به طور کامل از بین می‌رود و در مواقعی ممکن است این سوختگی به لایه‌های زیرین مانند ماهیچه، بافت چربی و استخوان نیز برسد. ناحیه سوختگی در درجه سه معمولا سیاه یا خشک و سفید است. در این درجه سوختگی به علت از بین رفتن اعصاب زیر پوست، فرد دردی را حس نمی‌کند و تنها در مواردی درد وجود دارد که اطراف مناطق سوختگی درجه سه، سوختگی‌های درجه دو نیز وجود داشته باشد.

ظاهر سوختگی

پوست سوخته شده به رنگ سفید مرواریدی، قهوه‌ای و در برخی مواقع سیاه زغالی است. این درجه سوختگی اغلب عفونت را به همراه دارد.

درمان‌های خانگی سوختگی درجه دو چیست؟

هنگامی به هردلیل به سوختگی‌های درجه دو دچار می‌شوید، اولین کاری که در منزل باید انجام دهید گرفتن پوست سوخته شده به زیر آب سرد به مدت حداقل 15 دقیقه است. در صورتی که درد بسیار شدیدی حس می‌کنید پیشنهاد می‌شود از داروهای مسکن بدون نسخه‌ مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. از آن‌جایی که سوختگی درجه دو به آسانی عفونی می‌شود، در صورت نیاز از کرم‌های آنتی‌بیویک روی زخم خود استفاده کنید و به یاد داشته باشید که حتما به پزشک مراجعه کنید.

درمان سوختگی درجه دو با استفاده از سلول‌های بنیادی

هدف از سلول‌درمانی جایگزینی بافت‌های آسیب‌دیده توسط بافت‌هایی است که در آزمایشگاه کشت داده شده‌اند. سلول‌های بنیادی اولین و ابتدایی‌ترین انواع سلول‌هایی هستند که در بدن موجودات شکل می گیرند. این سلول‌ها هنوز به مرحله تقسیم وظایف در بدن نرسیده‌اند و به همین دلیل می‌توانند با قرار گرفتن در هر محیطی از بدن، سلول‌هایی مشابه آن بسازند.

در زمان حاضر که سوختگی‌های نوع 2 و 3 از کابوس‌های افراد به شمار می‌رود، سلول‌های بنیادی مانند معجزه‌ای به کمک آن‌ها خواهد آمد. هنگامی که سوختگی درجه دو در افراد وقوع پیدا می‌کند بلافاصله از پوست زیر بغل یا کشاله ران فرد حدود 4 سانتی متر پوست برداشته می‌شود و در آزمایشگاه به کشت می‌رسد. پس از گذشت چند هفته بعد از گذاشتن سلول‌های بنیادی روی زخم، شاهد بهبود فراوان آن خواهیم بود.

اما باید بدانید که روش‌های نوین‌تری نیز در همین زمینه به وجود آمده‌اند. در ادامه چندین مورد از این روش‌ها و محصولات سلول‌درمانی را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

استفاده از پچ (Patch)

برای زخم‌های وسیع و گسترده سوختگی، از پچ‌هایی استفاده می‌شود که  سلول‌های بنیادی را به روش کرایو پرزرو در خود دارند و با قرار گرفتن روی سطح زخم سوختگی، محیط را برای رشد و تکثیر سلول‌های بنیادی فراهم می‌آورند.

استفاده از ژل (Micronized)  برای درمان سوختگی درجه دو

زخم‌هایی که حالت نیمه عمیق و حفره‌ای دارند به راحتی توسط این ژل که در سرنگ عرضه می‌شود قابل درمان هستند. این ژل از سلول‌های بنیادی نگهداری شده در سرما استفاده کرده و به بهبود زخم‌های متوسط کمک فراوانی می‌کند.

درمان سوختگی درجه دو

قطره

قطره‌هایی که در این سرفصل مدنظر ما هستند به دو صورت قطره کرایو پرزرو و پودر لیوفیلیزه بوده که جهت درمان‌های سطحی به کار می‌آیند.

ژل‌های دبریدمان و تاثیر آن‌ها در درمان سوختگی‌های درجه دو

هنگامی که عفونت و نکروز در زخم‌های سوختگی درجه دو به وجود آید، ژل‌های دبریدمان زخم را به مرحله گرانوله درمی‌آورند و با کمک دیگر محصولاتی که برای درمان از سلول‌های بنیادی استفاده می‌کنند، به درمان آهسته این نوع سوختگی خواهند پرداخت.

آخرین سخن

سوختگی به عنوان بدترین تجربه تحمل درد زخم‌ها به حساب می‌آید. با توجه به ضخامتی که از پوست درگیر شده و لایه‌هایی که از درم آسیب می‌بیند، درجه سوختگی و دردآوری آن بیش‌تر خواهد بود. در مقاله بالا ما به توضیح کامل انواع سوختگی‌ها پرداختیم. سپس ظاهر هر کدام از انواع سوختگی را بیان کردیم و به سراغ درمان‌های آنی و لحظه‌ای سوختگی برای جلوگیری از ایجاد اسکار و تخریب پوست رفتیم.

برای درمان سوختگی درجه دو به روش نوینی به نام سلول‌درمانی اشاره کردیم و محصولاتی را که در زمینه سلول‌های بنیادی به بازار آمده‌اند، معرفی کردیم. امید است که مطلب فوق برای شما مثمر ثمر واقع شده باشد. ممنون که تا این لحظه با ما همراه بودید.

, ,
نوشتهٔ پیشین
فرآوری سلول ‌های بنیادی
نوشتهٔ بعدی
بیماری ساییدگی زانو

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست