پایه و اساس ادعای درمان سرطان با سلول‌های بنیادی بر چه چیزی استوار است؟

امروزه بحث درمان سرطان با سلول‌های بنیادی بسیار داغ است. اما آیا این سلول‌ها در درمان سرطان نقش دارند؟ باید بدانید که از سلول‌های بنیادی در روند درمانی برخی از سرطان‌ها استفاده می‌شود. معمولا در درمان سرطان‌های خون، لنفوم و سرطان‌هایی که بر سیستم خونی و لنفاوی تاثیر می‌گذارند، کاربرد دارد.

پیوند این سلول‌ها موجب بهبودی در دوره درمان و تحمل این دوره می‌شود. حتما سوال‌های زیادی ذهن شما را درگیر کرده است. با ما در ادامه این متن همراه باشید. قصد داریم توضیحات کاملی در رابطه با این شیوه درمانی در اختیار شما قرار دهیم.

دلیل درمان سرطان با سلول‌های بنیادین

دلیل درمان سرطان با سلول‌های بنیادی

برخی افراد تحت درمان با دوزهای بالای شیمی درمانی یا پرتو درمانی قرار می‌گیرند. این شیوه‌های درمانی منجر به نابودی برخی سلول‌های بنیادی سازنده خون می‌شود. به این ترتیب باید راهی جهت برطرف کردن این مشکل وجود داشته باشد؛ اما چه راهی؟

استفاده از سلول‌های بنیادی این روزها برای ترمیم بافت‌ها و سلول‌های خونی بسیار رواج پیدا کرده است. در بیمارانی که سلول‌های خونی طبیعی آن‌ها در اثر سرطان آسیب دیده‌اند نیز از پیوند سلول‌های بنیادی استفاده می‌کنند. در این روش سلول‌های معیوب یا آسیب‌دیده جایگزین می‌شوند.

سلول‌های بنیادی تشکیل‌دهنده خون از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. زیرا این سلول‌ها به انواع مختلف سلول‌های خونی تبدیل می‌شوند. اگر در رابطه با انواع اصلی سلول‌های خونی کنجکاو هستید، توجه شما را به موارد زیر جلب می‌کنم:

  • گلبول‌های سفید: این گلبول‌ها بخشی از سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شوند که به بدن در مبارزه با عفونت کمک می‌کنند.
  • گلبو‌ل‌های قرمز: این گلبول‌ها نقش اکسیژن‌رسانی به سراسر بدن شما را دارند.
  • پلاکت‌ها: این سلول به لخته شدن خون کمک می‌کند.

وجود هر سه نوع سلول در بدن هر فردی لازم و ضروری است. در درمان سرطان با سلول‌های بنیادی این سلول‌ها تقویت می‌شوند.

انواع پیوند سلول‌های بنیادی

اگر در رابطه با پیوند سلول‌های بنیادی نمی‌دانید، باید بگوییم که این سلول‌ها به رگ‌های بیمار تزریق می‌شود. پس از تزریق سلول‌های بنیادی وارد جریان خون بیمار می‌شوند و به مغز استخوان بیمار نفوذ می‌کنند. به این ترتیب با سلول‌هایی که آسیب دیده‌اند یا در طول درمان از بین رفته‌اند، جایگزین می‌شوند.

انواع پیوند سلول‌های بنیادین

پیوند سلول‌های بنیادی اتولوگ

در این روش قبل از شیمی درمانی از مغز استخوان خود بیمار سلول‌های بنیادی گرفته می‌شوند. احتمال کمی وجود دارد که پیوند سلول‌های بنیادی در این روش از سوی بدن بیمار رد شوند. به همین دلیل میزان موفقیت آن نسبت به پیوندهای آلوژنیک بیشتر است. از‌این‌رو درمان سرطان با سلول‌های بنیادی در شیوه اتولوگ ایمن‌تر به حساب می‌آید.

پیوند سلول‌های بنیادی آلوژنیک

در پیوند آلوژنیک سلول‌های بنیادی از بدن اهدا‌کننده دریافت می‌شود. البته باید بافت این سلول‌ها با بدن بیمار مطابقت داشته باشد. همچنین سلول‌های بنیادی در خون بند ناف نیز وجود دارند که در روند درمان سرطان استفاده می‌شود.

بسیاری از افراد سلول‌های بنیادی موجود در خون بند ناف را در بانک‌های خون نگهداری می‌کنند. با یافتن سلول‌های مطابق با بافت بدن بیمار، پیوند انجام خواهد شد. در این روش سیستم ایمنی بدن بیمار برای مبارزه با سرطان فعال می‌شود.

چگونه درمان سرطان با سلول‌های بنیادی انجام می‌شود؟

جالب است بدانید که سلول‌های بنیادی تزریق شده به بدن بیمار به طور مستقیم در درمان سرطان نقش ندارند. بنابراین فایده پیوند آن‌ها چیست؟

زمانی که برای مبارزه با بیماری سرطان دوزهای بالایی در پرتودرمانی یا داروهای شیمی درمانی را دریافت می‌کنید، بسیاری از سلول‌های بدن شما آسیب می‌بیند. این سلول‌ها به شما در بازیابی سلول‌های بنیادی بدن کمک می‌کنند.

البته در برخی از انواع سرطان خون مشاهده شده که پیوند سلول‌های بنیادی به طور مستقیم در مبارزه با سرطان نقش دارد. حتما تعجب کردید! پس از درمان با دوزهای بالا گاهی شاهد وجود برخی تومورهای سرطانی در بدن بیمار هستیم.

در این موارد گلبول‌های سفید خون به سلول‌های سرطانی که در بدن باقی مانده‌اند، حمله می‌کند. به این ترتیب درصد موفقیت درمان را افزایش می‌دهند.

چگونه درمان سرطان با سلول‌های بنیادین انجام می‌شود؟

عوارض درمان سرطان با سلول‌های بنیادی

در بیماران سرطانی سیستم ایمنی بدن بیمار بسیار پایین است. پس از پیوند سلول‌های بنیادی حدود 6 ماه الی یک سال طول می‌کشد که سیستم ایمنی بیمار بهبود پیدا کند. به این ترتیب تولید سلول‌های جدید خون سالم بسیار ضروری است.

اما در رابطه با عوارض جانبی این شیوه درمان مهم‌ترین موضوع در سلول‌های بنیادی پیوندی از سوی بدن بیمار است. در این صورت گلبول‌های سفید خون بیمار سلول‌های تزریق شده را یک عامل خارجی شناسایی کرده و به آن حمله می‌کند.

این مشکل بسیار جدی و خطرناک است؛ به طوری که باعث آسیب به پوست، کبد، روده و بسیاری از اندام‌های دیگر می‌شود. البته این عارضه حداقل چند هفته پس از پیوند خود اتفاق می‌افتد. هرچه سلول‌های بنیادی تزریق شده به بدن بیمار با بافت بدن او تطابق بیشتری داشته باشد، احتمال بروز این عارضه بسیار کمتر است.

همچنین در مواردی دکترها با تجویز دارو‌های مخصوص، سیستم ایمنی بدن بیمار را سرکوب می‌کنند. به این ترتیب از بروز این عارضه جلوگیری می‌شود. بنابراین اگر پیوند به صورت آلوژنیک است، نگران نباشید. این عارضه کاملا قابل کنترل است.

از عوارض جانبی این پیوند به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

  • احتمال بروز عفونت در بیماران پیوندی؛
  • افزایش خطر خونریزی؛
  • خستگی؛
  • بروز زخم‌هایی در دهان بیمار.

عوارض درمان سرطان با سلول‌های بنیادین

 

پیوند سلول‌های بنیادی؛ انتظار برای بهبودی کامل

درمان سرطان با سلول‌های بنیادی ممکن است چند ماه طول بکشد. روند این شیوه درمانی با توجه به دوز داروهای شیمی درمانی، پرتو درمانی یا حتی ترکیبی از این دو تعیین می‌شود. در واقع ابتدا داروهای تجویز شده را دریافت خواهید کرد. پس از چند روز استراحت سلول‌های بنیادی خونساز به شما تزریق خواهد شد.

به طور کلی یک الی پنج ساعت طول می‌کشد که تزریق این سلول‌ها انجام شود. پس از دریافت مرحله بهبودی در بدن شما آغاز خواهد شد. اگر بی صبرانه منتظر بهبود کامل خود هستید، پیوند آتولوگ بهترین گزینه پیش روی شما است.

در این پیوند تنها چند ماه جهت بهبود سیستم ایمنی بدن شما لازم است. در حالی که در پیوندهای آلوژنیک این زمان به 1 الی 2 سال افزایش می‌یابد. البته با توجه به دوز داروهای مصرفی قبل از پیوند و میزان پیشرفته بودن سرطان، این زمان متغیر خواهد بود.

پیوند سلول‌های بنیادی؛ راهی جهت بهبودی کامل

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، درمان سرطان با سلول‌های بنیادی به طور مستقیم انجام نمی‌شود. اما این سلول‌ها در بهبودی کامل بیمار نقش به سزایی ایفا می‌کنند. با تزریق سلول‌های بنیادی آسیب‌های وارده به سلول‌های بدن بیمار بازیابی می‌شود.

اما چگونه باید متوجه عملکرد مثبت سلول‌های بنیادی شد؟ پزشکان سلول‌های خونی موجود در بدن بیمار را چک می‌کنند. با افزایش تعداد سلول‌های خونی، اثر مثبت پیوند سلول‌های بنیادی کاملا مشخص می‌شود.

نوشتهٔ پیشین
راه‌ های جلوگیری از ابتلا به آرتروز
نوشتهٔ بعدی
روش‌های پیشگیری از ابتلای بیماران به زخم بستر

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست