درمان زخم های ناشی از رادیوتراپی با کمک سلول های بنیادی

آیا شما نیز از جمله کسانی هستید که دچار زخم های ناشی از رادیوتراپی شده‌اید؟ این روزها رادیوتراپی بخشی جداناپذیر از درمان سرطان به حساب می‌آید. رادیوتراپی یا به صورت انفرادی یا به همراه شیمی‌درمانی و عمل جراحی استفاده می‌شود. درست است که رادیوتراپی در نابودی تومور سرطانی بسیار کاربرد دارد؛ اما این درمان در بافت‌های سالم اطراف تومور آسیب‌های فراوانی ایجاد خواهد کرد.

در برخی از این مواقع، آسیب‌های واردشده به بافت‌های اطراف تومور موجب فیبروز، زخم های بدخیم، لنفوئید و رانیونکتوز می‌شود. در ادامه این مقاله به درمان زخم‌های رادیوتراپی خواهیم پرداخت و اثرات سلول‌های بنیادی بر این زخم‌ها را بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

زخم های ناشی از رادیوتراپی چگونه به وجود می‌آیند؟

همانطور که ذکر شد؛ رادیوتراپی همواره با عوارضی همراه بوده است. شدت و میزان این عوارض با توجه به منطقه درمان متفاوت خواهد بود. دلیل این امر آن است که رادیوتراپی بین سلول‌های سالم و سلول‌های سرطانی تمایز قائل نمی‌شود. به همین دلیل سلول‌های سالمی که در مسیر رادیوتراپی هستند؛ تحت تاثیر این درمان قرار می‌گیرند. گاهی این علائم ضعیف در حد خشکی پوست و در مواردی نیز شدید مانند زخم‌های عمیق و عفونی است.

امکان بروز زخم‌های عمیق با دوزهای بالای رادیوتراپی بیش‌تر می‌شود و همین امر پزشکان و بیماران را به فکر درمان‌های این زخم‌ها می‌اندازد.

زخم رادیو تراپی

انواع زخم های رادیوتراپی

حین انجام رادیوتراپی، پوست منطقه درمان خشک می‌شود و خارش پیدا می‌کند. نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید؛ این است که با خاراندن پوست را حساس‌تر نکنید. جهت درمان زخم‌های رادیوتراپی نباید از هیچ کرم یا پماد موضعی بر زخم‌ها استفاده شود. زیرت در این وحله پوست بسیار بیش‌تر از قبل حساس بوده و برای جراحات بیش‌تر آماده است. تنها در صورتی که علائم پوستی بسیار زیاد باشند؛ با صلاح‌دید پزشک باید از روغن‌های سبک بچه استفاده کرد.

تغییراتی که حین بروز این زخم‌ها برای پوست اتفاق می‌افتند؛ حالتی شبیه به آفتاب‌سوختگی و قرمزترشدن پوست دارد و در برخی مواقع نیز بخش مورد نظر از پوست به رنگ تیره درمی‌آید. در این دوران باید تا جایی که امکان دارد؛ از تابش مستقیم اشعه‌های آفتاب بر زخم‌ها جلوگیری کنید.

تجربه نشان داده است که اغلب زخم‌ها در چندین هفته پس از شروع رادیوتراپی از بین می‌روند و تنها تیرگی پوست است که مدت زمان بیش‌تری در سطح آن باقی می‌ماند.

در صورتی که زخم‌ها پس از گذشت چند هفته از بین نرفتند و شروع به ترشحات و تاول کردند؛ در اسرع وقت به پزشک خود اطلاع دهید.

رادیو تراپی

درمان‌های غیرپزشکی

شاید درمان خاصی جز صیر برای این زخم‌ها وجود نداشته باشد؛ اما برای مثال باید به چند مورد اشاره کنیم.

ابتدایی‌ترین کاری که قادر به انجام آن هستید؛ استفاده از لباس‌های نخی و خنک است که تا جای امکان آسیبی به پوست وارد نکنند. لباس‌های گشاد انتخاب کنید و سعی کنید که تا حدی که قادر هستید؛ در خانه بمانید. همچنین باید به طور دائمی مراقب منطقه درمانی علامت‌گذاری شده باشید و از علامت‌ها حفاظت لازم را به عمل آورید. علامت‌های گذاشته‌شده به آسانی و به وسیله تعریق پاک می‌شوند بنابراین موظف هستید که به هر نحوی این علامت‌ها را سر جای خود نگه دارید.

به هیچ عنوان زخم های ناشی از رادیوتراپی را نخارانید. پس از تخریب بیش‌تر ساختار پوست که با خاراندن حاصل می‌شود؛ پوست شما قادر به بازسازی نخواهد بود و این امر تنها زخم شما را گسترده‌تر می‌کند.

ضمن اینکه نباید از هیچ‌گونه دارو یا پودرهای آرایشی برای این زخم‌ها استفاده کنید و تا جایی که امکان دارد؛ آن را شستشو ندهید. شستشو نیز واکنش‌های پوستی ناشی از درمان را بیش‌تر می‌کند. علاوه بر آن، علائمی که بر پوست گذاشته می‌شوند را نیز با خود پاک می‌کند. اگر نیاز به شستشو دارید؛ آب ولرم را به آرامی بر زخم‌ها بریزید و با حوله خیس آن را به آرامی پاک کنید.

درمان‌ زخم های ناشی از رادیوتراپی با سلول‌های بنیادی

سلول‌های بنیادی به سلول‌های اولیه‌ای گفته می‌شوند که هنوز به مرحله تمایز نرسیده‌اند و مسئولیتی را در بدن دریافت نکرده‌اند. این سلول‌ها به میزان زیادی در پرده آمنیوتیک جنینی یا به اصطلاح کیسه آب مادر قرار دارند. اما تعداد کمی از این سلول‌ها نیز در بافت‌های بدن بزرگسالان یافت می‌شود.

سلول‌های بنیادی قابلیت تکثیر به تعداد بسیار فراوانی را دارند و در هر بافتی که قرار داده شوند؛ به تعداد زیادی از بافت آن ناحیه تولید مثل خواهند کرد.

استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان زخم امری بوده که به تازگی وارد صنعت پزشکی شده است. در اینگونه از درمان بخشی از سلول‌های بنیادی فرد را به محل زخم تزریق می‌کنند. پس از گذشت مدتی، سلول‌های بنیادی سلول‌هایی از بافت جدید را که شامل رگ‌های خونی، عروق، بافت و غیره است؛ تولید می‌کنند. با گذشت این پروسه درمان زخم زودتر از دیگر درمان‌ها حاصل خواهد شد.

در این میان محصولاتی تحت عنوان محصولات سلول‌های بنیادی به بازار آمده‌اند که این محصولات شامل کرم‌ها، پماد‌ها و پچ‌های سلول‌های بنیادی هستند. جهت استفاده از این محصولات که اغلب در درمان زخم‌‌های ناشی از رادیوگرافی موثر هستند؛ با پزشک خود مشورت کنید.

زخم هایی که در اثر رادیو تراپی ایجاد شده

نتیجه

رادیوتراپی به همان میزان که جهت درمان انواع سرطان اث‌بخش است؛ عوارضی را نیز با خود به همراه دارد. این عوارض گاهی به صورت زخم های متوسط تا حاد در بیمار بروز می‌کنند. در این مقاله اطلاعاتی در رابطه با چگونگی برخورد با این زخم‌ها به شما ارائه داده شد. در ادامه نیز به روش‌های شستشوی زخم و مراقبت‌هایی که در زمینه ایجاد زخم های ناشی از رادیوتراپی باید انجام شود؛ پرداختیم. در نهایت سلول‌درمانی را شرح دادیم و استفاده از آن را در زخم‌های پرتو درمانی مثال زدیم.

, , ,
نوشتهٔ پیشین
درمان آرتروز با سلول ‌های بنیادی
نوشتهٔ بعدی
استفاده از سلول های بنیادی ما را تا چه حد به رویای درمان اوتیسم نزدیک کرده اند؟

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست