درمان زخم فشاری – چه طور می‌شود زخم فشاری را درمان کرد؟

در بسیاری از افرادی که توانایی حرکت ندارند، شاهد ایجاد زخم‌هایی مزمن و دردناک هستیم. این زخم‌ها از قرمزی خفیف پوست تا آسیب‌های شدید بافت شامل می‌شود که گاهی به عضلات و استخوان‌ها نیز گسترش می‌یابد. این زخم‌ها را در علم پزشکی زخم فشاری می‌نامند. درمان زخم فشاری در گذشته امری زمان‌بر و بعضا غیر ممکن طلقی می‌شد اما امروزه به کمک سلول های بنیادی اوضاع تغییر کرده است. با ما همراه باشید.

اما چه عاملی منجر به ایجاد زخم‌های فشاری می‌شود؟ همه این زخم‌ها دردناک هستند؟ راهی جهت درمان این زخم‌های فشاری وجود دارد؟ چگونه از ایجاد این زخم‌ها جلوگیری کنیم؟ تمام این پرسش‌ها را در مقاله پیش رو پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید و با پاسخ سوال‌های خود را پیدا کنید.

زخم فشاری

زخم فشاری چیست؟

زخم‌هایی که در آن پوست و بافت زیرین آن تجزیه می‌شود، زخم‌های فشاری می‌گویند. گاهی اوقات از این زخم‌ها با عنوان زخم بستر نیز یاد می‌کنند. ظاهر این زخم‌ها متفاوت است. در برخی موارد تنها یک لکه پوستی است. در حالی که در برخی مواقع شاهد زخم‌های باز شده‌ای هستیم که استخوان یا ماهیچه زیرین پوست کاملا در معرض دید قرار می‌گیرد.

چگونگی ایجاد زخم‌های فشاری

مهم‌ترین علت به وجود آمدن زخم فشاری ایجاد فشار در ناحیه‌ای از پوست است. اگر فشار زیادی در مدت زمان کوتاه به پوست اعمال شود، شاهد بروز زخم‌های فشاری خواهیم بود. البته ممکن است که فشار کم در مدت زمان طولانی نیز منجر به ایجاد این زخم‌ها شود.
اما چگونه این فشار منجر به ایجاد زخم می‌شود؟ وجود فشار زیاد یا طولانی مدت جریان خون در پوست را مختل می‌کند. زمانی که هیچ منبع خونی در اختیار پوست نباشد، پوست تغذیه نمی‌شود. به این ترتیب زمانی که اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز پوست به آن نمی‌رسد، پوست شروع به تجزیه می‌کند. به این صورت زخم‌ها ایجاد می‌شوند.

چه کسانی در معرض زخم‌های فشاری قرار دارند؟

چه کسانی در معرض زخم‌های فشاری قرار دارند؟

بیشتر در افرادی که مجبور به نشستن یا دراز کشیدن طولانی مدت هستند شاهد زخم فشاری هستیم. معمولا شرایط جسمی این افراد به گونه‌ای است که حرکت کردن برای آن‌ها کار دشواری است. در برخی موارد این افراد حتی توانایی حرکت نیز ندارند.
حال اگر این افراد دیابت نوع 2 نیز داشته باشند، شرایط برای آن‌ها سخت‌تر خواهد شد. این افراد در برابر بروز زخم‌های فشاری آسیب پذیرتر هستند. همچنین این زخم‌ها در افراد بالای 70 سال بیشتر دیده می‌شود. زیرا احتمال عدم تحرک و پیری پوست در این افراد بیشتر است.

انواع زخم فشاری

صدمات ناشی از این زخم‌ها در 4 مرحله شرح داده شده است. درواقع این زخم‌ها را در 4 دسته قرار داده‌اند. در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

زخم‌های درجه 1

در وهله اول این زخم‌ها باز نیستند. در این حالت ممکن است پوست دردناک باشد اما هیچ شکافی مشاهده نمی‌شود. در واقع این زخم‌ها با تغییر رنگ در ناحیه‌ای از پوست خود را نشان می‌دهند. در افرادی که پوست تیره دارند تغییر رنگ شامل قرمزی پوست نمی‌شود اما رنگ ناحیه آسیب دیده با پوست اطراف آن متفاوت است.
از علائم دیگر این زخم‌ها دمای پوست در ناحیه زخم است. دمای پوست در ناحیه آسیب‌دیده اغلب گرمتر است و این ناحیه نرمتر یا سفت‌تر از نواحی اطراف آن است.

زخم درجه 2

در این مرحله پوست باز می‌شود یا از بین می‌رود و به این ترتیب زخم تشکیل می‌شود. این زخم‌ها با درد همراه هستند و درد در لایه‌های عمیقتر پوست گسترش می‌یابد. گاهی اوقات ظاهر زخم فشاری مانند تاول پر از مایع روشن است.

زخم درجه 3

به مرور و در صورت عدم درمان ظاهر زخم‌ها بدتر می‌شوند و آسیب‌ها به بافت زیر پوست گسترش می‌یابند. همچنین شاهد ایجاد دهانه‌ای در این مرحله خواهیم بود.

زخم درجه 4

در این مرحله شاهد صدمات بسیار عمیق زخم‌ها هستیم. به طوری که این آسیب‌ها به عضلات و استخوان‌ها نیز می‌رسد. در مواردی نیز این آسیب‌ها به تاندون‌ها و مفاصل نیز گسترش می‌یابند.
در مرحله 3 و 4 شاهد بروز آسیب‌های قابل توجهی در بافت‌ها خواهیم بود. در صورتی که این زخم‌ها درمان نشوند، عوارض جدی به دنبال خواهند داشت. از این عوارض به عفونت استخوان (استئومیلیت) یا عفونت خون (سپسیس) اشاره می‌کنیم.

روش های درمان زخم فشاری

درمان زخم فشاری به هیچ عنوان کار آسانی نیست. مخصوصا زمانی که این زخم‌ها در مراحل بالاتر قرار گرفته باشند و زخم‌های باز بعید است که به سرعت بهبود یابند. اما زخم‌هایی که در مراحل پایننتر قرار دارند با چند هفته درمان بهبود می‌یباند.
در ادمه به برخی از راه‌های درمان زخم‌های فشاری می‌پردازیم.

تغییر منظم موقعیت بیمار

با حرکت بیمار و تغییر حالت آن فشار را در ناحیه زخم کاهش خواهید داد. به این ترتیب نه تنها درد در آن ناحیه تسکین می‌یابد بلکه فشار از ناحیه زخم برداشته می‌شود. برای این که اثر این کار را مشاهده کنید باید هر 15 دقیقه این کار را انجام دهید.
برای برخی از بیماران این حرکت‌های مداوم امکان‌پذیر نیست. در این صورت باید این کار هر 2 الی 4 ساعت یک بار انجام شود.

پانسمان

پانسمان‌های مخصوصی جهت محافظت از زخم فشاری طراحی شده است. این پانسمان‌ها علاوه بر محافظت از زخم‌ها به روند بهبودی آن‌ها نیز کمک می‌کنند. از پانسمان‌هایی که تاثیر فوق‌العاده‌ای در درمان این زخم‌ها داشتند به موارد زیر اشاره می‌کنیم:
• پانسمان‌های آلرژینات که از جلبک دریایی شاخته شده‌اند؛
• پانسمان‌های هیدروکلوئید که ژل موجود در آن‌ها رشد سلول‌های جدید پوست در ناحیه زخم را به دنبال دارد؛
• پانسمان‌های بیولوژیک که روند بهبودی را سرعت می‌بخشند.

پانسمان

کرم‌ها و ژل‌های مخصوص

در درمان زخم فشاری از کرم‌ها و ژل‌هایی استفاده می‌شود که به روند بهبود آن‌ها کمک می‌کند. این داروها به روند بهبود و تسکین فشار نیز سرعت می‌بخشند. تمیز و خشک نگه داشتن یکی از مهمترین نکاتی است که در مراقبت از زخم‌ها باید به آن توجه کنید. برخی از این کرم‌ها به همین منظور استفاده می‌شوند.

زخم‌‌های فشاری و بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد آن‌ها

زخم‌های فشاری در بسیار از موارد بسیار ناخوشایند هستند. درمان این زخم‌های مزمن بسیار چالش برانگیز است. به همین دلیل طیف وسیعی از تکنیک‌ها جهت جلوگیری از پیشرفت این زخم‌ها استفاده می‌شود. جهت درمان این زخم‌های مزمن بهتر است که قبل از بروز آن‌ها دست به کار شوید. به این منظور توصیه‌های زیر را در نظر داشته باشید:
• موقعیت فرد بیمار را مرتبا تغییر دهید؛
• از تجهیزاتی مانند تشک و کوسن‌های مخصوص جهت محافظت از ناحیه آسیب پذیر استفاده کنید.

متاسفانه با پیشرفت های متعدد در زمینه پزشکی و با وجود بالاترین استانداردهای مراقبت همیشه نمی‌توان از بروز زخم فشاری جلوگیری کرد. به خصوص در افرادی که آسیب پذیر هستند. به همین دلیل راه‌های زیادی برای درمان این زخم‌ها پیشنهاد می‌شود.

نوشتهٔ پیشین
آیا می‌توان به وسیله سلول‌های بنیادی روشی برای درمان ویروس کرونا پیدا کرد؟
نوشتهٔ بعدی
آیا استفاده از سلول‌های بنیادی و روش‌های درمانی مبتنی بر این سلول‌ها سرطان زا هستند؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست