درمان زخم بستر

زخم بستر یا زخم فشاری، زخمی است که به دلیل قدرت فشار در طولانی مدت به وجود می‌آید. این زخم گاهی سطحی و گاه نیز عمیق است. خطراتی که زخم بستر برای فرد مبتلا ایجاد می‌کند؛ بسیار زیاد هستند. به همین دلیل در مقاله زیر ما به بررسی توضیحی کامل از زخم بستر خواهیم پرداخت و در ادامه به روش‌های نوین درمان آن در دنیای امروزی نگاهی می‌اندازیم. با ما همراه باشید.

زخم بستر چگونه به وجود می‌آید و درمان زخم بستر چیست؟

زخم بستر یا زخم فشاری ضایعه‌ای است که در پوست و بافت‌های زیرین آن ایجاد می‌شود. این ضایعه به دلیل فشار ممتد و طولانی مدت در سطح پوست پدیدار خواهد شد. اغلب زخم‌های فشاری در نقاطی از بدن پیدا می‌شوند که روی برجستگی استخوانی قرار دارند و عضله‌ای بین آن‌ها وجود ندارد. زخم بستر متاسفانه به سرعت به وجود می‌آید و به سختی از بین می‌رود.

چطور زخم بستر را درمان کنم

پیش از درمان زخم بستر به دنبال علائم آن‌ باشید

مانند هر زخم دیگری که وخامت پیدا می‌کند؛ زخم بستر نیز در ابتدا شدت کمی داشته و در ادامه وخیم‌تر می‌شود. در مرحله اول پوست سالم و بدون هیچ مشکلی است و تنها در افرادی که پوست روشنی دارند؛ اندکی التهاب و قرمزی مشاهده می‌شود. در این مرحله پوست یا بیشتر از حد معمول نرم یا بیش از حد سفت است.

مرحله دوم اپیدرم پوست را از بین می‌برد. به عبارتی لایه رویی پوست شروع به بروز آسیب کرده و زخم کمی فرورفته و به رنگ صورتی یا قرمز در محل شروع به شکل‌گیری می‌کند. در برخی از مواقع نیز امکان وجود تاول در محل زخم وجود دارد.

در مرحله نیمه نهایی یا سوم چربی‌ها از زیر پوست نمایان شده، زخم گود می‌شود و اگر با دقت نگاه کنید؛ عمق زخم رنگی زرد دارد.

در مرحله وخامت و آخر، عضله، تاندون یا استخوان‌ها مشاهده می‌شوند و زخم به پوست‌های آسیب ندیده اطراف نیز آسیب می‌رساند.

عوارض زخم بستر در صورت عدم درمان

پس از ایجاد زخم بستر افراد باید هرچه سریع‌تر درمان را شروع کنند. در این بخش است که سهل‌انگاری نتیجه‌ای جبران‌ناپذیر خواهد داشت. برخی از  عوارض عدم درمان زخم بستر به شرح زیر هستند:

عفونت در ناحیه پوست

پوستی که به دلیل بروز هر زخمی بریده شود یا سطح آن آسیب ببیند؛ پس از مدتی تجمع باکتری‌ها را به دنبال خواهد داشت. رشد میکروب‌ها در ناحیه پوست باعث بروز عفونت در آن ناحیه می‌شود. در این مرحله ترشحاتی از زخم خارج خواهد شد که بسیار بدبو هستند.

عفونت در ناحیه مفصل و استخوان

اگر عفونت در سطح پوست درمان نشود؛ به سطح مفصل و استخوان نیز خواهد رسید. عفونت‌هایی که به این سطح می‌رسند؛ بسیار دردناک هستند و افراد کمی تاب تحمل آن‌ها را دارند.

عفونت خون

همانطور که می‌دانید؛ عفونت به هیچ عنوان نباید به خون وارد شود. هنگامی که عفونت در هر ناحیه از بدن به گردش خون برسد؛ بیمار در خطر جدی عفونت سراسری و مرگ قرار خواهد گرفت.

مرحله آخر و سرطان

زخم‌هایی که بیش از اندازه در سطح پوست باقی می‌مانند؛ موجبات ابتلا به نوعی سرطان پوست را فراهم می‌کنند. جهت جلوگیری از بروز این بیماری مراحل اولیه را بسیار جدی بگیرید و در هر مرحله از درمان، پزشک خود را از علائم مطلع کنید.

زخم های بستر

درمان زخم بستر

زخم‌های بستری که در مراحل یک و دو قرار دارند؛ با مراجعه به پزشک و شروع درمان طی یک الی دو هفته بهبود خواهند یافت. اما زخم‌هایی که در مرحله سه و چهار قرار دارند؛ به مراتب درمان سخت‌تری خواهند داشت.

علاوه بر درمان‌های خانگی، درمان‌های پزشکی برای مداخله نیاز است. در ادامه به چندين روش نوین درمان زخم بستر خواهیم پرداخت.

عمل جراحی

جهت آن که زخم‌ها بهبود پیدا کند؛ باید پوست از بخش‌های عفونی، مرده و زخمی مبرا باشد. پزشک با صلاح‌دید خود اجازه دارد که سطح زخم و عفونت را به طور کلی از بدن جدا کند. این عمل طی جراحی کوچکی اتفاق می‌افتد و با بی‌حسی همراه است.

سلول درمانی

سلول‌های بنیادی سلول‌های اولیه‌ای هستند که هنوز فعالیتی در بدن به عهده نگرفته‌اند. این سلول‌ها به تعداد زیادی تکثیر می‌شوند و امروزه به عنوان یک روش درمانی با اثرات فوق‌العاده کاربرد دارند.

این نوع سلول‌ها هدایت‌پذیر هستند و به هر اندام و بافتی که فرستاده شوند؛ در همان مکان تکثیر می شوند و بافت‌ها و سلول‌هایی از جنس خود می‌سازند.

در درمان زخم بستر نیز از این سلول‌ها بهره می‌برند. پزشکان با توجه به وخامت حال بیمار محصولات دارای سلول بنیادی را تجویز می‌کنند. در موارد حادتر، این سلول‌ها از بدن خود بیمار گرفته شده و به زخم تزریق می‌شود.

روش‌های خانگی

زردچوبه، آب نمک، عسل و در مواردی روغن بادام از روش‌های سنتی درمان زخم بستر هستند که این روزها هنوز کاربرد خود را دارند. این روش‌ها علاوه بر تحریک سلول‌ها جهت تکثیر، طبیعی هستند و به راحتی پیدا می‌شوند. اما ناگفته نماند که این روش‌ها در برخی از موارد عوارضی نیز به همراه خود دارند که باید از آن‌ها اجتناب شود.

زخم های فشاری

نتیجه

زخم‌های بستر یا زخم‌های فشاری، زخم‌هایی هستند که در اثر فشار ممتد و طولانی مدت در سطح پوست به وجود می‌آیند. این زخم‌ها چهار مرحله دارند و این مراحل به ترتیب شماره ن وخیم می‌شوند. در این مقاله مراحل گسترش و شیوع این بیماری توضیح داده شد و عوارض عدم درمان آن را برای شما بیان کردیم.

در ادامه، روش‌های خانگی و پزشکی درمان زخم بستر نیز گفته شد و در نهایت توضیحی جامع از چیستی و چگونگی عملکرد سلول‌های بنیادی در بیماری زخم بستر ارائه دادیم.

, ,
نوشتهٔ پیشین
استفاده از سلول های بنیادی ما را تا چه حد به رویای درمان اوتیسم نزدیک کرده اند؟
نوشتهٔ بعدی
کاهش درد مفاصل با سلول های بنیادی

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست