درمان زخم با سلول بنیادی

درمان زخم با سلول‌های بنیادی همیشه از اهداف بلند و بالای پزشکان متخصص در این زمینه بوده است. سلول‌های بنیادی سلول‌های اولیه‌ای هستند که در بدن وجود دارند. این سلول‌ها تقسیم‌بندی سلولی می‌کنند و تعداد خود را افزایش می‌دهند. اما موردی که این سلول‌ها را برای پزشکان و محققان جذاب کرده است قابلیت این سلول‌ها برای قبول هر نوع وظیفه‌ در بدن است.

به عبارتی، سلول‌های بنیادی قادر هستند که به صورت پیش‌فرض به سمت عضوی خاص و انجام وظایف ترمیمی آن عضو هدایت شوند.در مقاله‌ای که قصد داریم در اختیار شما بگذاریم به بررسی تاثیر این سلول‌ها روی التیام زخم‌ها و چگونگی عملکرد آن‌ها خواهیم پرداخت.

چگونه سلول‌های بنیادی به ترمیم بافت کمک می‌کنند؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، سلول‌های بنیادی سلول‌هایی هستند که هنوز در بدن شروع به عهده‌گیری وظایف نکرده‌اند. این سلول‌ها در هر بافتی که قرار بگیرند قادر خواهند بود که سلول‌هایی از جنس همان بافت را به میزان زیاد تولید کنند. سلول‌های جدیدی که در بافت توسط سلول‌های بنیادی تشکیل می‌شوند، قابلیت ترمیم سلول‌ها و بافت‌های آسیب‌دیده را دارند.

یکی از مزایای استفاده از سلول‌های بنیادی در ترمیم زخم، تولیدمثل گسترده این سلول‌ها است. اما این تولیدمثل در همه سلول‌های بنیادی به یک اندازه نیست. سلول‌های بنیادی جنینی از جنین چند روزه گرفته می‌شوند. این سلول‌ها قابلیت تقسیم سلولی به تعداد بسیار زیاد را دارند، اما نوعی نیز سلول بنیادی وجود دارد که بالغ نامیده می‌شود. این سلول‌ها به اندازه سلول‌های جنینی تولید مثل نمی‌کنند و اغلب تنها قادر به تولید سلولی هستند که در بافت خودشان وجود دارد.

درمان زخم با سلول‌های بنیادی

در سال 2016 دانشمندان و محققان دانشگاه بریستول و لیورپول انگلستان در حین آزمایشات خود به نتایج جالبی در زمینه ترمیم زخم با پانسمان‌های سلول‌های بنیادی دست یافتند. این محققان ثابت کردند که اگر به روشی سلول‌های بنیادی فرد در نقطه زخم وی قرار داده شوند، این سلول‌ها قادر خواهند بود بافت‌های از بین رفته فرد را به بهترین نحو درمان کنند. به این روش، پانسمان بیولوژیکی با سلول‌های بنیادی گفته می‌شود. در ادامه به توضیح بیش‌تر از این روش خواهیم پرداخت.

مراحل انجام پانسمان بیولوژیکی با استفاده از سلول‌های بنیادی

در مرحله اول درمان زخم با سلول‌های بنیادی، آزمایشگاه از نخاع بیمار سلول‌های بنیادی برمی‌دارد و آن‌ها را به مدت دو هفته در آزمایشگاه کشت می‌دهد. لازم به ذکر است که این عمل باید در محیطی معتبر و تحت نظر پزشکان ماهر انجام بگیرد.

پس از این مرحله، پانسمانی خاص که شامل سلول‌های بنیادی است در محل زخم قرار می‌گیرد. این پانسمان از ژل میکرونیزه اسید الژنیک تشکیل شده است که نوعی جلبک دریایی به شمار می‌رود و محیط زخم را مرطوب نگه می‌دارد.

همچنین سلول‌های بنیادی کشت‌شده و فریزشده در این پانسمان قرار گرفته‌اند. پس از انجام این مرحله، پانسمان باید به طور دقیق روی محل زخم قرار گیرد و هیچ گونه تکانی نخورد. با گذشت دو الی سه روز معمولا زخم به میزان چشمگیری التیام پیدا می‌کند. این پانسمان برای زخم‌های عمیق و حفره‌ای و نیمه عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تحقیقاتی که در این زمینه به عمل آمدند نشان می‌دهند که حدود 70% سلول‌های بنیادی تا سه روز پس از گذشت پانسمان و در دمای اتاق هنوز به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

پودر لیوفیلیزه

لیوفیلیزه کردن به معنای خشک‌کردن انجمادی بوده که از نوین‌ترین روش‌های فریزکردن سلول‌های بنیادی است. با استفاده از روش لیوفیلیزه برای درمان زخم با سلول‌های بنیادی ترکیبات مواد به هیچ عنوان تغییر پیدا نمی‌کند. همچنین مواد سازنده ماده در حال فریز هرگز اکسیده نمی‌شوند و به صورت توده‌ای درنمی‌آیند و مهم‌تر از همه طراوت و سلامت مواد فریز شده را تضمین خواهندکرد.

پودری که سلول‌های بنیادی شیمیایی را برای درمان زخم آماده می‌کند به صورت مایع‌های دو سی‌سی عرضه می‌شود که زیر پانسمان و روی پوست برای درمان زخم‌های سطحی قرار می‌گیرد.

ژل دبرید

ژل‌هایی که برای درمان زخم با سلول‌های بنیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند امکان دارد از نوع دبرید باشند. به طور کلی دبرید به معنای از بین رفتن بافت مرده است. ژلی که خاصیت دبریدی داشته باشد عفونت‌ها و نکروز را از زخم می‌گیرد و بدون آسیب به بافت پوست، این سطوح را ترمیم می‌کند.

این ژل‌ها در سایز‌های 10 و 20 سی‌سی برای زخم‌های عفونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که برای درمان زخم‌های عفونی و نکروتیک شاید لازم باشد از تمام روش‌های بالا برای درمان استفاده کنید.

خلاصه

با گسترش علوم جدید در عصر معاصر و در زمینه درمان زخم با سلول‌های بنیادی، استفاده از این سلول‌ها تاثیر بسیاری در زمینه التیام زخم و پانسمان پیدا کرده‌اند. این روش از درمان زخم جدید است و مزایای قابل توجهی نسبت به سایر درمان‌ها دارد.

در مقاله فوق اصل سلول‌های بنیادی را توضیح دادیم، به بررسی تفاوت میان سلول‌های بنیادی جنینی و سلول‌های بنیادی بالغ پرداختیم، در ادامه سری به آزمایشگاه‌های انگلستان زدیم که در آن‌ها به دنبال روشی برای ترمیم زخم می‌گشتند. اما چیزی که در نهایت به آن پی‌بردیم پرشی بزرگ در صنعت پزشکی و پیراپزشکی به شمار می‌آید.

این روش، استفاده از سلول‌های بنیادی فریزشده در انواع و اقسام پانسمان‌ها است. سلول‌های بنیادی در آزمایشگاه‌های خاص و با حضور متخصصان در این زمینه کشت می‌شوند. پس از تقسیمات سلولی و تکثیر آن‌ها به صورت فریز یا لیوفیلیزه در می‌آیند سپس با این مواد پانسمان، قطره یا پودر درست می‌شود. هرکدام از این روش‌ها برای مراقبت از زخم در مخلول‌ها یا بسته‌بندی‌های متفاوت عرضه می‌شوند.

,
نوشتهٔ پیشین
غشای آمنیون جنینی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
نوشتهٔ بعدی
فرآوری سلول ‌های بنیادی

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست