درمان آرتروز به وسیله فاکتورهای رشد

طبق گزارش مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی، آرتروز شایع‌ترین اختلال مفصل است. راه‌های درمانی بسیاری جهت بهبود این بیماری وجود دارد که هر کدام معایب و مزایای خاص خود را دارند. به همین دلیل محققان به دنبال استراتژی‌های جدید در درمان این بیماری هستند. در این میان استفاده از فاکتورهای رشد در درمان آرتروز یکی از داغ‌ترین مباحث پزشکی حال حاضر است. اما فاکتورهای رشد چه تاثیری در درمان آرتروز دارند؟ آیا این درمان قطعی است؟ چنانچه به دنبال پاسخ پرسش‌های خود هستید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

دلایل استفاده از فاکتورهای رشد در درمان آرتروز

دلایل استفاده از فاکتورهای رشد در درمان آرتروز

بسیاری از افراد از عارضه آرتروز رنج می‌برند. گاهی این بیماری به اندازه‌ای پیشرفت می‌کند که تحرک افراد را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. در حال حاضر متداول‌ترین شیوه درمان این عارضه داروها و قرص‌های ضد التهاب و غیراستروئیدی هستند.
متاسفانه مصرف این قرص‌ها عوارض متعددی به دنبال دارد. زخم معده و خونریزی داخلی از عوارض استفاده مداوم از این قرص‌ها است. از آن جایی که داروها جهت کنترل درد باید به صورت روزانه مصرف شود، محققان به فکر درمانی جدید افتادند.

درواقع آن‌ها به دنبال راهی بودند که منجر به تسکین دردهای ناشی از این بیماری شود و همچنین از مصرف داروهایی که عوارض جانبی خطرناکی دارند، جلوگیری کنند. به این ترتیب استفاده از فاکتورهای رشد در درمان آرتروز کلید خورد. البته فاکتورهای رشد نقش به سزایی در درمان آرتروز دارند.

تاثیر معجزه‌آسای فاکتورهای رشد در درمان آرتروز

فاکتورهای رشد فعالیت غضروف‌ها و سلول‌های استخوانی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. به این ترتیب سبب بازسازی فیزیولوژیک و بهبود غضروف‌ها می‌شوند و در نهایت تسکین درد در بیماران را به دنبال دارند.

این شیوه درمانی جدید در درمان عارضه آرتروز بسیار موثر است و امکان تحرک بیشتر برای مبتلایان به این بیماری را فراهم می‌کند. خوش بختانه تاکنون عیچ عوارض جانبی در این روش درمانی مشاهده نشده‌است. به همین دلیل این روش به عنوان یک راه درمانی بی‌خطر و موثر برای بیماران مبتلا به آرتروز شناخته می‌شود.

پلاسما منبع فاکتورهای رشد

حال که از تاثیر فاکتورهای رشد در درمان آرتروز آگاه شده‌اید، حتما به دنبال شناخت بیشتر فاکتورهای رشد هستید. فاکتورهای رشد مختلفی در ترمیم استخوان‌‌ها نقش دارند، اما به دو خانواده مهم از آن‌ها اشاره می‌کنیم:
• خانواده BMP؛ این خانواده مربوط به فاکتورهای رشد مشتق از استخوان هستند که در بازسازی استخوان‌ها نقش دارند.
• فاکتورهای رشد مشتق از خون اتولوگ که به بازسازی غضروف و بافت‌های نرم اختصاص داده شده‌اند.

جالب است بدانید که فاکتورهای رشد بیشماری در پلاکت‌ها وجود دارد. در واقع پلاکت‌ها منبع این فاکتورها محسوب می‌شوند. بسیاری از این فاکتورهای رشد تاثیر به سزایی در تکثیر، نئوتکثیر، بازسازی غضروف و تاثیر ضدپپتوتیک در سلول‌های غضروفی دارند.
اما چگونه می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت؟ اکثر فاکتورهای رشد پس از فعال شدن پلاکت‌ها آزاد می‌شوند. به همین دلیل است که استفاده بالینی آن‌ها با پلاسماهای غنی، رایج شده‌است.

پلاسمای غنی شده شیوه‌ای نوین در درمان آرتروز

پلاسمای غنی شده شیوه‌ای نوین در درمان آرتروز

در درمان آرتروز از علم پزشکی احیا کننده استفاده می‌کنند. این علم مربوط به بازسازی بافت‌های بیولوژیکی است که این بازسازی را با استفاده از سلول‌ها و فاکتورهای رشد انجام می‌دهد. به منظور استفاده از فاکتورهای رشد باید از پلاسمای غنی از پلاکت استفاده شود. اما این پلاسماها چگونه تولید می‌شوند؟

این پلاسماها حاصل خروج خون اتولوگ بیمار با غلظت مناسب هستند. سپس خون بیماران با استفاده از دستگاه‌های مخصوص غنی می‌شود. با این روش فاکتورهای رشد در پلاکت خون بیمار را آزاد می‌کنند و تاثیر فاکتورهای رشد در درمان بیماری آرتروز را مشاهده می‌کند. بدین ترتیب این منبع، منبعی ایمن و اقتصادی محسوب می‌شود که فاکتورهای رشد را در اختیار پزشکان قرار می‌دهد.

پلاسما غنی شده از غلظت بیشتری از پلاکت‌‌ در مقایسه با پلاسمای طبیعی خون برخوردار است. این افزایش غلظت، افزایش فاکتورهای رشد را به دنبال دارد. به این ترتیب با کاهش عواملی که از بازسازی بافت‌ها جلوگیری می‌کنند، سبب تسریع ترمیم بافت‌ها و در نهایت بهبود آرتروز می‌شود.

مقایسه درمان با فاکتورهای رشد با روش‌های قدیمی

در روش‌های درمانی قدیمی تنها درد آرتروز در افراد مبتلا به این بیماری کاهش می‌یابد اما آثار ناشی از آن همچنان پابرجا است. درواقع این روش‌ها موجب بهبود موقت بیماری و افزایش عملکرد بیمار می‌شد، اما هیچ تاثیری در درمان بیماری و بهبود طولانی مدت مفاصل آرتروزی نداشت.

اما فاکتورهای رشد در درمان آرتروز عملکرد فوق‌العاده‌ای از خود نشان داده‌اند. این روش علاوه بر تسکین درد منجر به بهبود بیماری آرتروز می‌شود. بنابراین این شیوه درمانی بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به آرتروز را نتیجه خواهد داد.

آیا استفاده از فاکتورهای رشد در درمان آرتروز تاثیرگذار است؟

آیا استفاده از فاکتورهای رشد در درمان آرتروز تاثیرگذار است؟

بیشتر افراد در سن 70 سالگی آرتروز را تجربه می‌کنند. در مقابل جمعیت زیادی از جوانان وجود دارند که دچار آرتروز زودرس می‌شوند. برخی از این افراد جوان هنوز علائم ناشی از این بیماری را مشاهده نکرده‌اند. اما باید بدانند که در معرض خطر بیشتری قرار دارند. به بیانی دیگر تسریع تخریب مفاصل در این بیماران محتمل‌تر است. به همین دلیل این روزها محققان بسیاری در پی یافتن روش‌های جدید جهت درمان این بیماری هستند.

فاکتورهای رشد روشی نوین است که سهولت استفاده و هزینه‌های کم سبب محبوبیت آن در میان پزشکان شده‌است. تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده که نشان دهنده نتایج امیدوار کننده‌ای در درمان بیماری آرتروز بوده است.

لازم به ذکر است که تاثیر بهبودی موقت یا دائمی این روش هنوز مشخص نشده‌است. علاوه بر آن همچنان سوال‌های فراوانی در رابطه با درمان آرتروز وجود دارد که پاسخی برای آن‌ها پیدا نکرده‌اند. دانشمندان در تلاش هستند که ترکیب ایده‌آلی برای پلاسمای غنی از پلاکت پیدا کنند و اثربخشی این روش درمانی را افزایش دهند.

نوشتهٔ پیشین
زیبایی و جوانسازی پوست به کمک سلول های بنیادی
نوشتهٔ بعدی
درمان ضایعه نخاعی به وسیله سلول های بنیادین

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست