درمان آرتروز با سلول ‌های بنیادی

یکی از نوین‌ترین‌ روش‌های طب پزشکی در این روزها درمان آرتروز با سلول ‌های بنیادی است. در مقاله‌ای که پیش رو داریم؛ سعی میکنیم که به بررسی چیستی سلول‌های بنیادی و چگونگی اثرگذاری آن‌ها بر آرتروز بپردازیم.

بیش از نیمی از جمعیت جهان در حال حاضر با بیماری آرتروز دست و پنجه نرم می‌کنند و همین امر مسئله درمان آرتروز را بسیار جدی کرده است. اگر شما نیز از کسانی هستید که به بیماری آرتروز مبتلا شده‌اند یا اینکه شاهد بروز این بیماری در یکی از عزیزان خود هستید،؛ با ما در مقاله زیر همراه باشید.

درمان آرتروز با سلول ‌های بنیادی چه مزایایی نسبت به دیگر روش‌ها دارد؟

آیا تا به‌حال از خود پرسیده‌اید که آرتروز چگونه درمان می‌شود؟ یا پرسیده‌اید که آیا قابل درمان است یا خیر؟ در مورد روش‌های درمان اطلاعاتی دارید؟ بهتر است که قبل از شروع بحث درباره سلول‌درمانی در آرتروز به دیگر درمان‌های آن بپردازیم و در ادامه این درمان ها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

درمان آرتروز با روش‌های غیرپزشکی

از شایع‌ترین روش‌های درمان آرتروز، استراحت است. در صورتی که آرتروز شدید نبوده و در مراحل اولیه قرار داشته باشد؛ با استراحت و تکان‌ندادن ناحیه مورد نظر تا حدی قابل کنترل خواهد بود. دیگر روش‌های استراحتی و خانگی مانند کاهش وزن و کاهش فشار بر مفصل ساییده‌شده از روش‌هایی به شمار می‌رود که به کاهش درد کمک می‌کند.

زنجبیل، پنجه شیطان، زعفران و ترکیب سیاه‌دانه و عسل از جمله مواردی هستند که به بیماری آرتروز و جلوگیری از آن کمک می‌کنند. برخی از روغن‌ها نیز مانند روغن زیتون و روغن سیاهدانه و همچنین روغن شترمرغ تاثیرات ثابت‌شده‌ای در تسکین دردهای آرتروزی دارند.

درمان‌های پزشکی

و اما موارد فوق روش‌هایی قطعی برای درمان نیستند. در این‌گونه مراقبت‌ها بیمار تنها قادر خواهد بود که درد را کنترل کرده و اندکی به جلوگیری از وخامت آرتروز کمک کند. در مواردی پزشک معالج دستور ادامه درمان از طریق داروها را برای فرد تجویز می‌کند. داروهایی مانند پیاسکلیدین و آوکلیدین با ترکیبات آواکادو و سویا تا حدی به غضروف‌سازی کمک خواهند کرد.

استفاده از امگا3 و مواد دارای گلوکزامین پیشرفت آرتروز را کاهش می‌دهد و علائم آن را تا‌حدودی تسکین خواهند داد.

اگر موارد فوق را امتحان کرده‌اید و بهبودی را در مفصل‌های خود مشاهده نکردید؛ حالا زمان بررسی جدی‌تر مشکل شما فرارسیده است. در مواردی این چنین که مفصل نسبت به دیگر درمان‌ها مقاومت نشان می‌دهد؛ تزریق ژل هیالورونیک اسید بررسی خواهد شد.

ژل هیالورونیک از قدیم‌الایام با نام‌هایی همچون تاج خروس بین مردم رایج بوده است. این ژل‌ها در زانو تزریق می‌شوند و کاهش علائم آرتروز و تسکین آن را به همراه دارند. از جمله معروف‌ترین انواع این ژل‌ها به هیالوبریکس و آرترومک و لوبراویکس اشاره می‌کنیم که طرفداران بسیاری را در بازار به خود جلب کرده‌اند.

درد آرتروز

درمان آرتروز با سلول ‌های بنیادی

اگر با دیگر مقالات ما در زمینه سلول‌های بنیادی همراه بوده باشید؛ به احتمال زیاد می‌دانید که این سلول‌ها نوع اولیه سلول‌ها هستند که هنوز از دیگر انواع خود متمایز نشده‌اند. این سلول‌ها قابلیت تکثیر به تعداد بالا را دارند و در هر ناحیه‌ای از بدن که هدایت شوند که قادر خواهند بود که مانند خود را ایجاد کنند.

همین ویژگی آن‌ها سبب شده است که پزشکان برای بافت‌ها و بخش‌هایی از بدن که به بازسازی نیاز دارند؛ از سلول‌های بنیادی کمک بگیرند.

آرتروز نیز مانند دیگر بیماری های از همین قبیل به بازسازی در ناحیه غضروف و مفصل نیاز دارد. زیرا دلیل بروز آرتروز در وهله اول نابودی غضروف‌های بین مفاصل و در نهایت ساییدگی دو استخوان بر یکدیگر است. بنابراین اگر با استفاده از روشی غضروف‌های از بین‌رفته را بازگردانیم؛ درمان قطعی آرتروز برای ما حاصل خواهد شد.

در درمان آرتروز با استفاده از سلول‌های بنیادی، مقداری از سلول‌های بنیادی آمنیوتیک با دیگر انواع آن به محل آرتروز تزریق می‌شود و پس از گذشت مدت زمانی، شاهد تکثیر و تولید مثل این سلول‌ها در ناحیه آرتروز خواهیم بود.

درمان آرتروز

عوارض روش‌های دیگر درمان آرتروز نسبت به سلول‌درمانی

مانند هر روش درمانی دیگری، درمان‌های آرتروز نیز با عوارضی همراه هستند. ما در ادامه قصد داریم که عوارض روش‌های پزشکی و غیرپزشکی درمان آرتروز را نسبت به سلول‌درمانی توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

اوزون درمانی

اوزون گازی بی‌رنگ است که از ترکیب سه اتم اکسیژن تشکیل می‌شود. این گاز اگر در غلظت های بالا مورد استفاده قرار بگیرد؛ اثر اکسیدکنندگی داشته و زمانی که با غلظت پایین از آن استفاده شود؛ نوعی آنتی‌اکسیدان است که به کاهش التهاب و بهبود جریان خون کمک می‌کند. عوارضی که برای استفاده از اوزن‌تراپی متصور می‌شوند؛ شامل موارد زیر هستند:

  • حساسیت پوستی
  • درد هنگام تزریق
  • تشدید درد
  • افزایش فشار خون
  • سردرد و سرگیجه
  • احساس گزگز و مورمور
  • درد شکم
  • تعریق
  • عوارض قلبی و آمبولی‌ها

آرتروز

قرص های غضروف ساز

قرص‌هایی که این روزها در شبکه‌های مجازی و ماهواره تحت عنوان قرص‌های ضدآرتروز و غضروف‌ساز به فروش می‌رسند؛ باید از سمت وزارت دارو تایید شده باشند. زیرا در غیر این صورت عوارضی جبران‌ناپذیر به همراه خواهند داشت.

زنجبیل و مواد طبیعی دیگر

مواد طبیعی شاید کم‌عارضه‌ترین درمان‌ها در لیست عوارض ما باشند؛ اما باید بدانید که این مواد در هر فرد عکس‌العمل متفاوتی نشان خواهد داد. به عنوان مثال مصرف زنجبیل در برخی از افراد به سبب گرمی بیش از حد ممکن است که مشکلاتی را به همراه داشته باشد. بنابراین قبل از استفاده از هر یک از درمان‌های آرتروز، هرچند طبیعی در مورد آن تحقیق کرده و اطلاعات کسب کنید.

درمان آرتروز با سلول ‌های بنیادی

سلول‌های بنیادی که جهت درمان آرتروز یه بدن تزریق می‌شوند؛ اغلب از بدن خود بیمار گرفته شده‌اند. این عامل درصد پس‌زدگی این سلول‌ها توسط بدن را به شدت کاهش می‌دهد. همچنین ماهیت اینگونه سلول‌ها به گونه‌ای است که هنگام تزریق و ورود به بدن، ارگان‌ها و سیستم دفاعی به آن حمله نمی‌کنند و بدون بروز هیچ مشکلی به تکثیر خواهند پرداخت.

آرتروز زانو

نتیجه

با توجه به گسترش روزافزون بیماری ساییدگی مفصل یا به اصطلاح آرتروز، روش‌های درمانی مفیدی به عرصه پزشکی راه پیدا کرده‌اند که در این مقاله در رابطه با چندین مورد از آن‌ها صحبت کردیم. در ادامه به بررسی روش‌های درمان پزشکی و غیرپزشکی آرتروز پرداخته شد و سلول‌درمانی را در این باره شرح دادیم. در نهایت عوارضی که دیگر روش‌های درمان آرتروز نسبت به سلول درمانی دارند را شرح دادیم.

, , ,
نوشتهٔ پیشین
ترمیم سریع ساختار پوست
نوشتهٔ بعدی
درمان زخم های ناشی از رادیوتراپی با کمک سلول های بنیادی

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست