آیا تزریق سلول بنیادی می‌تواند باعث درمان بیماری‌های مفصلی شود؟

با کشف سلول‌های بنیادی و پی بردن به خواص معجز‌آسای آنها تحولی شگرف در دنیای پزشکی رخ داد. برخی از افراد به دنبال تزریق سلول بنیادی به منظور درمان بیماری‌های مفصلی هستند. آیا این سلول‌های حیرت‌انگیز قابلیت درمان بیماری‌های مفصلی را دارند؟

بیماری‌های مفصلی نیز از بیماری‌هایی به حساب می‌آیند که درمان آنها دشوار است؛ چرا‌که در این نوع بیماری‌ها شاهد از بین رفتن بخشی از بافت بدن هستیم. از طرف دیگر سلول‌های بنیادی به خوبی نویدبخش درمان بیماری‌های صعب‌العلاجی مانند پارکینسون بوده‌اند.

حال سوال اصلی اینجاست که نقش این سلول‌ها در درمان بیماری‌های مفصلی چیست؟ در ادامه مطلب همراه ما باشید و پاسخ سوالات خود را بیابید.

آیا تزریق سلول بنیادی منجر به درمان بیماری‌های مفصلی میشود؟

آیا تزریق سلول بنیادی منجر به درمان بیماری‌های مفصلی میشود؟

مطالعات زیادی در رابطه با نقش سلول‌های بنیادی در رفع این معضل صورت گرفته است. بدن انسان به طور مداوم در حال تولید سلول‌های بنیادی است. این سلول‌ها با خصوصیات حیرت‌انگیزی که دارند منجر به احیا و ترمیم بافت‌های مختلف می‌شوند.

با وجود تحقیقات گسترده، دانشمندان همچنان به نتایج قابل‌قبولی دست نیافته‌اند. با این حال مطالعاتی نیز وجود داشته‌ است که اخبار امیدوارکننده‌ای به ما می‌دهند. این مطالعات بیان دارند که استفاده از سلول‌های بنیادی منجر به کاهش علائم بیماری‌های مفصلی می‌شود.

البته مطالعات در زمینه موارد زیر همچنان ادامه دارد:

  • نحوه عملکرد سلول‌های بنیادی؛
  • تعیین دوز صحیح؛
  • تعیین ماندگاری اثرات؛
  • تعداد دفعات نیاز به درمان به کمک این سلول‌ها.

با مشخص شدن این فاکتورها در آینده‌ای نه چندان دور شاهد اثربخشی باورنکردنی این سلول‌ها در درمان بیماری‌های مفصلی خواهیم بود.

آیا محققان تزریق سلول بنیادی برای درمان بیماری‌های مفصلی را توصیه میکنند؟

آیا محققان تزریق سلول‌های بنیادی برای درمان بیماری‌های مفصلی را توصیه میکنند؟

 

تحقیقات در رابطه با استفاده از سلول‌های بنیادی در جای‌جای جهان در حال انجام است. با این حال همواره شاهد کسب نتایج متفاوتی هستیم. کالج روماتولوژی آمریکا و بنیاد آرتروز در این کشور استفاده از این راهکار درمانی را توصیه نمی‌کنند.

البته نظر آنها در رابطه با این موضوع بی‌دلیل نیست. در ادامه برخی از این دلایل را مطرح خواهیم کرد:

  • هنوز یک روش استاندارد برای آماده‌سازی تزریق سلول‌های بنیادی وجود ندارد؛
  • شواهد کافی برای اثبات مؤثر بودن این راهکار به دست نیامده است؛
  • شواهد کافی در رابطه با بی‌خطر بودن این شیوه درمانی وجود ندارد.

سازمان غذا و داروی آمریکا FDA این پروژه را بیشتر تحقیقاتی می‌داند. به همین خاطر است که مطالعات روی این موضوع همچنان ادامه دارد. محققان به دنبال راهکارهایی هستند که این شیوه را به گزینه‌ای ایده‌آل برای درمان بیماری‌های مفصلی تبدیل کند.

آیا تزریق سلول‌های بنیادی به منظور درمان بیماری مفصلی خطرات یا عوارض جانبی به دنبال دارد؟

خبر خوشحال‌کننده در رابطه با این شیوه درمانی کم بودن عوارض جانبی این راهکار است. استفاده از این سلول‌های بیدادی راهکار درمانی غیرتهاجمی است و مطالعات حاکی از آن است که عوارض جانبی این شیوه حداقل است.

با این حال به‌کارگیری این شیوه درمانی نتایجی نیز به دنبال دارد:

بعد از تزریق این سلول‌ها احتمال دارد که به طور موقت با افزایش درد و تورم در ناحیه مورد نظر مواجه شویم. با این حال قریب به اتفاق تزریق‌هایی که صورت می‌گیرند، فاقد هر گونه عارضه جانبی هستند.

همانطور که می‌دانید در این روش از سلول‌های بنیادی بدن شما استفاده می‌شود. همین عامل نیز عوارض جانبی این روش را به حداقل می‌رساند. با این حال روش‌های نوینی برای برداشت سلول‌های بنیادی وجود دارد که احتمال موفقیت این راهکار را افزایش می‌دهد.

به همین خاطر محققان توصیه می‌کنند که قبل از انتخاب این شیوه درمانی اقدامات زیر را در نظر بگیرید:

  • تا جایی که ممکن است در رابطه با این روش درمانی و نحوه کارکرد آن اطلاعات به دست آورید؛
  • از پزشک متخصص در خصوص این موضوع مشورت بخواهید.

تزریق سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های مفصلی تا چه مدت ماندگار است؟

تزریق سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های مفصلی تا چه مدت ماندگار است؟

 

یکی از ابهامات در رابطه با میزان ماندگاری این روش درمانی مدت زمان ماندگاری آن است. محققان دریافته‌اند که سلول‌های تزریق شده به بدن بیماران به مدت یک سال دارای عملکرد خاص خود است. با این حال این موضوع بدین معنی نیست که درمان به مدت یک سال به طول می‌انجامد.

به طور معمول بعد از گذشت یک الی دو هفته از تزریق سلول‌های بنیادی شاهد بهبودی قابل قبولی هستیم. این راهکار درمانی خارق‌العاده نه‌تنها مدت زمان ماندگاری نسبتاً بالایی دارد، بلکه نتایج حاصل از آن نیز بسیار رضایت‌بخش است.

اجازه دهید این موضوع را با ذکر یک مثال توضیح دهیم؛ اگر با آسیب‌دیدگی مفصل شانه مواجه باشیم، استفاده از کرم‌های ضد درد، ماساژ و تسکین‌دهنده‌ها منجر به کاهش درد می‌شود. در موارد وخیم‌تر نیز احتمالاً به جراحی‌هایی با ریسک بالا نیاز است.

این در حالی است که استفاده از سلول‌های بنیادی نه تنها در مدت زمان کوتاه‌تر بلکه با عوارض بسیار کمتر منجر به درمان نسبی می‌شود.

آیا هزینهای تزریق سلول‌های بنیادی برای درمان بیماری‌های مفصلی بالاست؟

با وجود شواهد متناقضی که در رابطه با عملکرد این سلول‌ها در درمان بیماری‌های مفصلی وجود دارد، برخی از کلینیک‌ها به ارائه این راه‌حل می‌پردازند. این شیوه درمانی به دلیل مزایای باورنکردنی که دارد، مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است.

با این حال هزینه‌های مربوط به این راهکار درمان بالا است. البته خبر ناامید‌کننده‌تر این است که این راهکار درمانی تحت پوشش بیمه نیز قرار نمی‌گیرد.

سلولهای بنیادی معجزهای در درمان بیماری‌های مفصلی

اگرچه تحقیقات تکمیلی در رابطه با نحوه کارکرد این سلول‌ها همچنان ادامه دارد، اما نمی‌توان تأثیر حیرت‌انگیز آنها در درمان را نادیده گرفت. این سلول‌ها با کمترین عوارض جانبی بیشترین تأثیر را در درمان دارند.

با این حال تحقیق به منظور به‌دست‌آوردن اطلاعات دقیق‌تر ادامه دارد. اگرچه ماندگاری تزریق این سلول‌ها محدود است، اما معجزه آن در درمان بیماری‌های مفصلی به گونه‌ای است که می‌توان از این موضوع چشم‌پوشی کرد.

بنابراین اگر به دنبال راهکاری درمانی برای حل بیماری‌های مفصلی خود هستید، استفاده از این سلول‌های حیرت‌انگیز را در اولویت قرار دهید.

نوشتهٔ پیشین
درمان چسبندگی مفاصل به کمک سلول‌ های بنیادی
نوشتهٔ بعدی
نحوه نگهداری و پانسمان زخم بستر

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست