ترمیم نامناسب پارگی تاندون

مشکلات ترمیم نامناسب تاندون باید بسیار جدی گرفته شوند چرا که در صورت ترمیم نامناسب قابلیت انجام بسیاری از کارها را از شما خواهند گرفت. تاندون‌ یا زردپی بافت محکمی است که قابلیت انعطاف را برای عضلات شما فراهم می‌آورد. تاندون‌ها به صورت طبیعی به رنگ سفید یا زرد هستند و بافتی بسیار محکم دارند. در ادامه این بحث به چرایی پارگی تاندون و عوارضی که در صورت درمان نشدن آن به وقوع می‌انجامد اشاره خواهیم کرد.

با ما همراه باشید تا سری به این مطالب بزنیم.

ترمیم نامناسب پارگی تاندون به چه دلیل رخ می‌دهد؟

تاندون یا همان زردپی از نوعی پروتئین به نام کلاژن ساخته شده است که به عنوان رابط میان عضله و استخوان نقش بازی می‌کند. این بافت از آن جهت محکم بوده که قادر به تحمل کشیدگی بسیاری است و در واقع این تاندون است که عضلات شما ا انعطاف‌پذیر می‌کند. هنگامی که به هر دلیلی تاندون‌های شما آسیب ببینند، پیشنهاد می‌کنیم که با پزشک متخصص مشورت‌های لازم را به عمل آورید چرا که در مواردی نادر ممکن است ترمیم تاندون شما نیاز به انجام عمل جراحی داشته باشد. ناگفته نماند که عمل جراحی ترمیم تاندون اغلب به صورت سرپایی انجام شده و نیازی به بستری شدن بیمار وجود ندارد.

پارگی تاندون

تاندون چگونه آسیب می‌بیند؟

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، تاندون‌ها خاصیت کشسانی را برای عضلات به وجود می‌آورند؛ اما باید بدانید که این تاندون ها برای کشیده شدن مرز مشخصی دارند و اگر این حد رعایت نشود در نهایت منجر به آسیب تاندون ‌ها خواهد شد. این کشیدگی‌های بیش از اندازه اغلب به دلیل استفاده مکرر از عضلات و بافت تاندون‌ها صورت می‌گیرد. دلیل دیگر آسیب به تاندون‌ها نیز کاهش جریان خون و اکسیژن رسانی به تاندونی خاص است.

ترمیم نامناسب پارگی تاندون چگونه انجام می‌پذیرد؟

به طور کلی، بخش‌های پاره شده در دو سر تاندون‌ها باید به روش‌ مخصوصی به یکدیگر نزدیک شده و جوش بخورند. این کار به سلول‌های تاندون‌ اجازه می‌دهد که با قرار گرفتن در کنار یکدیگر به تکثیر بپردازند و بافت‌های اطراف خود را به این روش متصل کنند. اگر فاصله ای، هرچند کوچک، میان پارگی دو تاندون وجود داشته باشد، عمل ترمیم هرگز امکام‌پذیر نخواهد بود. در اغلب موارد هنگام پارگی تاندون عمل جراحی تجویز می‌شود. لازم به ذکر است که زمان در ترمیم تاندون‌ها نقش پررنگی بازی می‌کند. اگر از زمانی که تاندون‌های شما پاره می‌شوند تا زمانی که به ترمیم آن می‌پردازید وقفه زیادی افتاده باشد گاهی ترمیم آن غیر ممکن خواهد بود و ترمیم نامناسب پارگی تاندون اتفاق می افتد که عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

پارگی تاندون

ترمیم نامناسب پارگی تاندون چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

هنگامی که تاندون ها آسیب می‌بینند یا دچار پارگی می‌شوند، باید به سرعت تحت درمان قرار بگیرند. در غیر این صورت مشکلات عدیده‌ای را به همراه خواهند داشت. برای ذکر یکی از این مشکلات به کوتاه شدگی بافت‌ها اشاره می‌کنیم. هنگامی که بافت‌های اطراف تاندون کوتاه می‌شوند، به ناچار باید پروسه بسیار طولانی‌تری را برای درمان کامل طی کنید که گاهی اوقات این درمان هیچ گاه امکان پذیر نیست. در صورت بروز این عارضه پزشک شما مجبور خواهد بود که دست به پیوند تاندون بزند که روشی بسیار دردناک به حساب می‌آید. در ادامه به بررسی چندین مشکل دیگر که با ترمیم نامناسب پارگی تاندون همراه است می‌پردازیم.

درد

هنگامی که برای درمان تاندون‌های پاره شده خود به موقع به پزشک مراجعه نمی‌کنید، در واقع اوضاع را وخیم‌تر خواهید کرد. اگر در ابتدای امر تاندون‌ها پارگی کوچکی داشتند، اکنون با گذشت چند هفته احتمالا وسعت پارگی بیش از پیش شده و به همان نسبت درد بیش‌تری را برای شما به همراه خواهد داشت.

عدم تعادل

تاندون‌هایی که هنگام انجام فعالیت‌ها یا به هر دلیل دیگری دچار آسیب می‌شوند، در صورتی که به طور مناسب و صحیح درمان نشوند، امکان دارد که باعث بروز مشکلاتی مانند عدم تعادل در عضله مربوطه شوند. به طور مثال پارگی تاندون‌های زانو راه رفتن را برای فرد سخت‌تر می‌کند و ممکن است گرفتگی‌های عضلات شدید و دردناک هنگام انجام فعالیت‌های روزانه ایجاد شود.

ناتوانی

با فرض آنکه تاندون‌های شما درمان نشده رها شوند، خراش‌های کوچک آن‌ها تبدیل به پارگی‌های بزرگ می‌شود و به احتمال زیاد اتصال بین استخوان و ماهیچه را از بین خواهند برد. به عنوان مثال پارگی تاندون آشیل توان تحمل وزن روی پا، خم و راست کردن زانو، ایستادن روی نوک انگشتان یا راه رفتن معمولی را از شما می‌گیرد.

پارگی تاندون

مدت زمان ترمیم تاندون

با توجه به سطح آسیب دیده و وسعت آن، دوره ترمیم و درمان تاندون بیش‌تر خواهد بود. اگر تاندون‌های شما دچار کشیدگی ساده هستند، مراقبت در منزل بسیاری از مشکلات را برای شما حل خواهد کرد. البته ناگفته نماند که تشخیص پارگی یا کشیدگی تاندون صرفا از طریق مراجعه به پزشک امکان پذیر است. اگر پزشک کشیدگی تاندون را در شما تشخیص داد، با استفاده از کمپرس‌های گرم و سرد به صورت غیر مستقیم روی پوست و داروهای مسکن همچون آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن درد خود را کم‌تر کنید و به کشیدگی تاندون‌ها کمک کنید.

فیزیوتراپی و انجام حرکات ورزشی را که پزشک مخصوص فیزیوتراپی به شما پیشنهاد می‌دهد، جدی بگیرید و بدانید که این ورزش‌ها و تمرین‌ها در کوتاه‌تر کردن زمان درمان شما بسیار موثر هستند.

با انجام موارد فوق در صورتی که کشیدگی تاندون و درد شما بیش از 6 الی 12 ماه به طول انجامید، نشان‌دهنده آن است که تاندون‌های شما دچار پارگی شده‌اند و متاسفانه برای درمان بسیار دیر متوجه آن شده‌اید.

خلاصه

ترمیم نامناسب پارگی تاندون علت بروز مشکلات پیچیده‌تری است که با شنیدن آن‌ها حتی یک لحظه از پارگی تاندون غافل نمی‌شوید. در مقاله بالا ما اشاره مفصلی به چیستی تاندون‌ها و چگونگی بروز پارگی در آن‌ها کردیم؛ در ادامه مشکلاتی را که تاندون‌ها در صورت ترمیم نشدن به وجود خواهند آورد، نشان دادیم و از سختی‌هایی که تاندون آشیل هنگام پارگی برای فرد به وجود می‌آورد سخن گفتیم.

در نهایت نیز از طول دوره درمان کشیدگی و پارگی تاندون‌ها سخن به میان آوردیم و دارو‌ها و درمان‌های خانگی را که به کشیدگی تاندون‌ها کمک می‌کنند برای شما خوانندگان عزیز بیان کردیم. ممنون که تا این لحظه با ما همراه بودید.

, , ,
نوشتهٔ پیشین
ترمیم تاندون
نوشتهٔ بعدی
درمان زخم بستر با روش ‌های سنتی

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست