ترمیم سریع ساختار پوست

ترمیم سریع ساختار پوست در مواقعی که به بریدگی یا انواع زخم‌ها دچار می‌شوید؛ بسیار مورد توجه شما قرار می‌گیرد. پوست ساختاری بسیار ظریف همراه با لایه‌های متعدد داشته که هر یک نام مخصوص به خود را دارند. اگر پوست شما نیز به هر دلیلی دچار آسیب شده است و به دنبال روشی جهت ترمیم سریع ساختار پوست خود هستید؛ به مقاله ناسبی مراجعه کرده‌اید.

در این مقاله ما سعی می‌کنیم که هر آنچه جهت ترمیم پوست در مدت زمان اندک نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

ترمیم سریع ساختار پوست به چه شکلی امکان‌پذیر است؟

مانند هر زخم دیگری پوست نیز جهت بهبود سریع‌تر به طی مراحلی خاص نیاز دارد. پوست بزرگ‌ترین بافت بدن مهره‌داران به حساب می‌آید که عملکردهای بسیاری از جمله تنظیم حرارت بدن و به عنوان سطح مکانیکی را بر عهده دارد. بهتر است که جهت درک بهتر ترمیم ساختار پوست در ابتدا به ساختارهای سطح پوست که ترمیم را ممکن می‌سازند؛ مراجعه کنیم.

ساختار و ترمیم سریع ساختار پوست چگونه است؟

ساختار پوست به دو دسته تقسیم می‌شود. روپوست یا اپیدرم و میان‌پوست یا درم و در زیر درم لایه‌ای وجود دارد که هیپودرم نامیده می‌شود و این قسمت بخشی از پوست به حساب نمی‌آید. اپیدرم به نگهداری رطوبت در پوست کمک کرده و از بدن در مقابل خطرات محیطی مانند عفونت‌ها، پرتوهای فرابنفش و مواد شیمیایی محافظت می‌کند. لایه بعدی یا درم نقش تغذیه اپیدرم را بر عهده دارد و خاصیت انعطافی پوست را به وجود می‌آورد.

ترمیم پوست

مراحل ترمیم سریع ساختار پوست هنگام آسیب‌دیدگی

بدن انسان نوعی ماشین پیچیده است که برای هر مرحله از درمان خود، باید از تمام سیستم جهت ترمیم کمک بگیرد. بریدگی و آسیب پوستی نیز باید جهت ترمیم همین منوال را پشت سر بگذارد. در ادامه به فازهای ترمیم پوست آسیب‌دیده خواهیم پرداخت که در آن تک تک مراحل ترمیم پوست آسیب‌دیده را برای شما بیان می‌کنیم.

فاز اول

اولین فاز از ترمیم پوست در زمان بروز زخم صورت می‌گیرد. زمانی که خون‌ریزی در سطح زخم بند می‌آید؛ بدن به طور خودکار مراحل ترمیم پوست را شروع می‌کند. در این بخش پوست سعی می‌کند که با ایجاد لخته‌ای نازک در سطح پوست ورود آلودگی‌ها و باکتری‌ها را کاهش دهد و ادامه پروسه درمان و ترمیم پوست را بر عهده خود بدن بگذارد.

فاز دوم

در این فاز گلبول‌های سفید موجود در خون در ناحیه زخم گرد هم می‌آیند و شروع به بیرون‌راندن اجزای خارجی و مقابله با باکتری‌ها می‌کنند. تعداد این گلبول‌ها طی 24 الی 48 ساعت پس از ایجاد زخم به حداکثر خود می‌رسد و در 3 روز آینده به تدریج مجدد کم می‌شود.لازم به ذکر است که این بخش با التهاب و قرمزی در سطح پوست همراه خواهد بود.

فاز سوم

هنگامی که عوامل خطرزا توسط گلبول‌های سفید از زخم خارج شدند؛ پوست وارد فاز سوم می‌شود که هدف از این مرحله ترمیم ظاهر پوست و پرکردن حفره ایجاد‌شده توسط زخم است. برای این مرحله در ابتدا رگ‌های خونی جدید در محل زخم شروع به شکل‌گیری می‌کنند و پوست قسمت‌های کنده‌شده را به یکدیگر نزدیک می‌کند. این بخش با خارش در سطح پوست همراه است که از نشانه‌های پیشروی همین مرحله به شمار می‌رود.

فاز چهارم

در فاز چهارم بافت جدید به آرامی قوت می‌گیرد و در سر جای خود محکم می‌شود. انعطاف‌پذیری این بافت نیز از اقداماتی است که پوست در فاز چهارم به انجام می‌دهد. با توجه به عمق و وسعت زخم، دوره فاز چهارم بین 21 روز الی 2 سال زمان می‌برد. تمامی این مراحل به عوامل بیرونی همچون رطوبت، تابش نور مستقیم خورشید و بسیاری از موارد دیگر وابسته هستند.

مراحل ترمیم

روش‌های پزشکی ترمیم سریع ساختار پوست 

در ادامه چندین مورد که ترمیم ساختار پوست را سرعت می‌بخشند؛ با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

سلول‌های فیبروبلاست

فیبروبلاست‌ها سلول‌های اصلی در بخش میانی پوست هستند که وظیفه ساخت کلاژن را بر عهده دارند. به دلیل نقش ترمیمی این سلول‌ها، با تزریق به بخشی از پوست قابلیت تحریک تکثیر سلولی را داشته و قدرت درمانی و ترمیمی فراوانی دارند. به طور کلی، هرگاه سخن از ترمیم ساختار پوست در میان باشد؛ فیبروبلاست‌ها بازیگر نقش اول خواهند بود.

جهت استفاده از این روش درمانی اغلب پزشکان کلاژن را به محل زخم تزریق می‌کنند. کلاژن تزریق‌شده فیبروبلاست‌ها و کراتینوسیت‌ها را به سمت محل زخم هدایت می‌کند و موجبات ترمیم هرچه سریع‌تر زخم را به وجود می‌آورد.

سلول‌های بنیادی

سلول‌های بنیادی، سلول‌هایی هستند که هنوز تمایز پیدا نکرده‌اند. به عبارتی، این سلول‌ها در مرحله قبل از تقسیم وظایف هستند. همین امر موجب می‌شود که با تزریق آن‌ها به محل مورد نظر، تکثیر سلولی را در آن نقطه به انجام برسانند و رشد و تکثیر دیگر سلول‌های هم نوع خود را افزایش دهند.

با افزایش جنب وجوش سلول‌ها در ناحیه زخم، به تدریج افت‌های جدید شکل می‌گیرد و شاهد بهبود هرچه سریع‌تر اینگونه از زخم‌ها خواهیم بود.

لایه های پوست

سخن آخر

پوست شامل انواع لایه‌های مختلف است که هر یک از این لایه‌ها وظیفه خاصی را بر عهده دارند. در مقاله‌ای که به شما ارائه شد؛ در رابطه با انواع قسمت‌های پوست سخن گفتیم. در ادامه به بررسی فازهای بروز زخم و ترمیم آن توسط گلبول‌های سفید پرداختیم و مواردی مانند فیبروبلاست‌ها و سلول‌های بنیادی با توجه به نقشی که در ترمیم سریع ساختار پوست دارند را بیان کردیم.

, ,
نوشتهٔ پیشین
درمان زخم‌ های عفونی
نوشتهٔ بعدی
درمان آرتروز با سلول ‌های بنیادی

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست