ترمیم تاندون

احتمالا با جستجو درباره این متن به فکر درمان و ترمیم تاندون های آسیب دیده خود هستید. یا شاید طی استفاده مکرر از مفاصل، تاندون‌هایتان تخریب شده‌اند. در هرصورت در مقاله‌ای که پیش رو دارید به تسریع پروسه ترمیم آن‌ها می‌پردازیم و راهکارهایی برای درمان هرچه سریع‌تر دردهای شما نشان خواهیم داد.

در ادامه به چیستی سلول‌های بنیادی و تاثیری که آن‌ها در ترمیم تاندون ‌ها دارند خواهیم پرداخت و چندین روش خانگی برای کاهش درد در این ناحیه معرفی خواهیم کرد.

ترمیم بافت تاندون

تاندون یا زردپی چیست و پروسه ترمیم تاندون چگونه انجام می‌پذیرد؟

تاندون یا زردپی بافت محکمی بوده که قابل انعطاف و به رنگ سفید متمایل به زرد است. این بافت حالت کششی به خود گرفته و مقاومت بالایی دارد؛ به گونه‌ای که قادر است تحت حرکات کششی بسیار زیاد بدون تخریب عمل کند.

تاندون یا همان زردپی از کلاژن که نوعی پروتئین محسوب می‌شود ساخته شده است و به عنوان رابط میان عضله و استخوان عمل می‌کند. پس از آسیب دیدن تاندون‌ها در صورت نیاز و تجویز پزشک، بیمار نیاز به جراحی دارد. جراحی‌های تاندون اغلب سرپایی صورت می‌گیرند و نیاز به بستری شدن ندارند.

تاندون زانو

تاندون چگونه آسیب می‌بیند؟

تاندون‌ها برای کشیده شدن مرز مشخصی دارند و اگر این مرز رعایت نشود، در نهایت منجر به آسیب تاندون خواهد شد. از دیگر عوامل آسیب به تاندون‌ها استفاده نادرست از آن‌ها و کشش‌های مکرر است. به عبارتی، افرادی که به صورت مکرر ورزش کرده و بدون توجه به سلامت تاندون‌های خود، حرکات شدید کششی را انجام می‌دهند، تاندون‌های خود را در گذر زمان ملتهب می‌کنند.

علت دیگری که ترمیم تاندون‌ ها را دچار مشکل می‌کند، کمبود جریان خون است. افرادی که با کمبود خون و اکسیژن رسانی مواجه هستند به مرور زمان رشته های کلاژن در تاندون‌های خود را از دست می‌دهند.

درمان‌های خانگی ترمیم بافت تاندون

هدف از انجام هرگونه درمان ترمیم بافت‌های تاندون، امکان دوباره ورزش کردن بیمار است. در زیر به چندین مورد که در درمان این امر موثر هستند اشاره خواهیم کرد. این موارد به راحتی در خانه انجام‌پذیر خواهند بود.

ترمیم بافت تاندون

استراحت

در برخی موارد که عضوهای تحتانی بیمار مورد آسیب قرار می‌گیرند ممکن است پزشک دهد برای راه‌رفتن عصا نیاز است. در مواردی هم که نیاز به عصا نباشد فرد مبتلا باید به استراحت مطلق بپردازد. هرچه بیش‌تر به تاندون‌های خود هنگام آسیب دیدن فشار آورید پروسه ترمیم بافت تاندون‌ ها طولانی‌تر خواهد شد.

کمپرس سرد

روزی چندین مرتبه از کمپرس سرد  برای ترمیم تاندون های خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید که استفاده مستقیم یخ روی پوست، به آن آسیب می‌رساند. پیشنهاد می‌شود از پارچه‌ای زیر کمپرس خود استفاده کنید.

بالا گذاشتن زانو

زانو هنگام آسیب دیدن تاندون متورم می‌شود. برای کاهش درد بیش از حد خون به زانو و در نتیجه کاهش التهاب، پیشنهاد می‌کنیم که چند ساعت از روز در حالت خوابیده زانوان خود را در بلندی قرار دهید همچنین در صورت امکان، هنگام خوابیدن نیز زانوهای خود را بالا نگه دارید.

درمان‌های پزشکی برای ترمیم تاندون

مانند تمام بیماری‌های دیگر درمان‌های دارویی خاصی برای آسیب‌دیدگی تاندون نیز وجود دارد. در ادامه به روش‌های درمان پزشکی این معضل خواهیم پرداخت.

سلول‌درمانی

این روزها با گسترش استفاده از سلول‌های بنیادی این امکان به وجود آمده است که از مغز استخوان بیمار سلول دریافت شده و با تزریق به محل آسیب‌دیده تکثیر سلولی انجام شود. سلول‌هایی که به این روش تکثیر می‌یابند می توانند بافت تاندون‌ها را ترمیم کرده و سلول‌های جدید تاندونی را تولید کنند. این روند، روشی نوین بوده که به تازگی مورد استفاده قرار گرفته است.

دارو درمانی برای ترمیم تاندون

پزشکان با توجه به وخامت اوضاع آسیب‌دیدگی تاندون، دست به تجویز دارو می‌زنند. داروهایی که اغلب برای بیماران تجویز می‌شوند شامل مسکن‌ها و داروهای ضد التهاب است. مسکن‌ها برای کاهش درد بیماران بدحال به صورت قرص یا تزریق مورد استفاده قرار می‌گیرند. داروهای دیگر ضد التهاب و غیر استروئیدی هستند که درد و تورم را به میزان زیادی کاهش می‌دهند.

تاندون زانو

فیزیوتراپی

برای شروع درمان فیزیوتراپی باید صبر کنید که التهاب اولیه تاندون فروکش کند. پس از گذشت مدتی از فروکش‌کردن التهاب فرآیند درمانی فیزیوتراپی آغاز می‌شود. باید بدانید که در کنار جلسات فیزیوتراپی باید به تمرین‌های ورزشی بپردازید؛ اما آگاه باشید که تمرینات ورزشی که انجام می‌دهید در صورت اصولی نبودن، اثرات سو بر بدن و تاندون‌های شما خواهد گذاشت.

تزریق پلاسما

با تزریق پلاسمای غنی شده از پلاکت به محل درگیری تاندون‌ها، نتایج مثبتی در این افراد آشکار می‌شود. اما لازم به ذکر است که در هفته‌های پس از تزریق ممکن است درد بیمار بیش‌تر از قبل شود. با این حال به مرور زمان اثرات مثبت این درمان نمایان خواهد شد.

خلاصه

با توجه به مواردی که در فوق به آن‌ها اشاره کردیم، تاندون‌ها رابط بین مفاصل هستند. این تاندون‌ها هستند که باعث خاصیت کششی مفاصل می‌شوند. ساختار تاندون از کلاژن که نوعی پروتئین است ساخته شده و این نوع پروتئین خود از لایه‌های مختلف تشکیل شده است. در صورت استفاده مکرر از این بندهای کششی، به مرور زمان ساختار آن‌ها تخریب خواهد شد و درد فراوانی را به وجود خواهد آورد.

در مقاله بالا به شما روش‌های خانگی درمان این معضل را معرفی کردیم. همچنین درمان‌های سلولی و دارویی آن را مورد بررسی قرار دادیم. اگر شما نیز جزو کسانی هستید که احساس می‌کنید به پارگی تاندون‌ها دچار شده‌اید، ما در مقاله بالا سعی کردیم روش‌هایی برای بهبود وضعیت شما معرفی کنیم. ممنون که تا این لحظه با ما همراه بودید.

, , ,
نوشتهٔ پیشین
جلوگیری از تعویض مفصل
نوشتهٔ بعدی
ترمیم نامناسب پارگی تاندون

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست