بیماری ساییدگی زانو

بیماری ساییدگی زانو یا آرتروز مفصل زانو، استئوآرتریت نام دارد. این بیماری نوعی التهاب مفصلی است که میلیون‌ها نفر را در سراسر دنیا به خود مبتلا کرده است. آیا شما نیز از جمله افرادی هستید که به این بیماری دچار هستید؟ اگر جوابتان مثبت است ما را در مقاله پیش رو همراهی کنید که به بررسی روش‌های متداول و نوین درمان ساییدگی زانو بپردازیم.

همچنین قصد داریم که بحث جلوگیری از این بیماری را برای شما عزیزان باز کنیم و خلاصه‌ای از چیستی این بیماری به شما ارائه دهیم.

بیماری ساییدگی زانو چیست؟

طی این بیماری، سطح مفصلی زانو تخریب می‌شود و درد و محدودیت حرکت مفصل را به دنبال خواهد داشت. کلمه آرتریت به معنای التهاب مفصل بوده و از شایع‌ترین بیماری‌های دنیا است.

مشکل اصلی که در آرتریت به وجود می‌آید آسیب دیدن غضروف مفصلی است که در پی ادامه پیدا کردن این آسیب، تخریب به استخوان سرایت می‌کند.

ساییدگی زانو

علت بروز بیماری ساییدگی زانو

در طول فعالیت‌های روزانه مفاصل بدن دچار ضربه می‌شوند و ضربه‌های وارد شده مرتبا به غضروف آسیب وارد می‌کنند. اما این مفاصل پس از مدتی به ترمیم خود خواهند پرداخت. به طور کلی مفصل‌های بدن دائما در حال آسیب و ترمیم قرار دارند.

هنگامی که آسیب‌های وارده به مفصل بیش از قدرت ترمیم آن باشد، بدن قادر به ترمیم مفاصل نخواهد بود. به این ترتیب آسیب به مفاصل به صورت روزانه بیش‌تر خواهد شود و همین عامل به بروز آرتروز منجر خواهد شد.

غضروف‌های اطراف مفصل در ابتدا شروع به ریش‌ریش شدن می‌کنند. این عمل با هر ضربه بیش‌تر می‌شود تا زمانی که ضخامت غضروف به حداقل می‌رسد. هنگامی که غضروف کوچک شود، مفاصل به هم نزدیک خواهد شد و عوامل بروز ساییدگی را به وجود خواهند آورد.

عوامل تشدید کننده بیماری ساییدگی زانو

عللی مانند سن، ژنتیک، چاقی و جنسیت همگی در بروز آرتروز نقش دارند. با بالا رفتن سن قدرت ترمیم بدن کاهش یافته و همین امر به ایجاد آرتروز منجر می‌شود.

در برخی افراد ژن آرتروز در خانواده‌ به صورت طبیعی وجود دارد، این افراد بیش از دیگران در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

در افرادی که وزن بالایی دارند به دلیل فشارهای وارده به مفاصل، غضروف‌ها زودتر تحلیل رفته و مفاصل به یکدیگر ساییده می‌شوند.

همچنین تحقیقات به عمل آمده نشان می‌دهد که بانوان بیش‌تر از آقایان به بیماری آرتروز دچار می‌شوند. در ورزش‌ها یا شغل‌هایی که بیش از اندازه مفاصل درگیر است احتمال ابتلا به بیماری ساییدگی زانو بیش‌تر خواهد بود؛ چرا که ضربات وارد شده به مفصل بیش از توان ترمیم آن است.

ساییدگی زانو

نشانه‌های بیماری ساییدگی زانو

ساییدگی زانو به آهستگی شروع می‌شود و در مرور زمان وخامت می‌یابد. در زیر نشانه‌های ابتلا به این بیماری را برای شما بیان خواهیم کرد.

درد

در ابتدای ابتلا به این بیماری، درد خفیف است و اغلب با راه‌رفتن‌های طولانی، بالا رفتن از پله و ایستادن‌های طولانی مدت احساس می‌شود. دردهای اولیه با استراحت برطرف خواهند شد. محلی که درد به وجود می‌آید قسمت داخلی زانو است که در آن زانو‌ها به یکدیگر نزدیک‌تر هستند. با وخامت این بیماری، حتی هنگام خواب و استراحت نیز درد به طور کامل حس می‌شود.

حساسیت به لمس

در مواردی دیده شده است که هنگام بروز ساییدگی زانو، با لمس زانو درد به خوبی احساس می‌شود. پس هنگامی که فکر می‌کنید به این بیماری دچار شده‌اید سعی کنید به آرامی محل درد خود را لمس کنید. اگر با درد مواجه شدید آگاه باشید که یکی از نشانه‌های آرتروز را دارید.

خشکی و سفتی مفاصل

اگر پس از بیدارشدن از خواب یا زمانی که مدتی از بی‌حرکت بودن زانو می‌گذرد دچار احساس خشکی مفصل شدید، بهتر است با پزشک خود در این باره مشورت‌های لازم را به عمل آورید. خشکی به معنای عدم حرکت روان زانو است که حرکت این مفصل را با مشکل همراه خواهد کرد.

مشکل در خم و راست کردن زانو

با وخامت یافتن این بیماری هنگامی که فرد مبتلا زانوان خود را حرکت می‌دهد، به میزانی که قبلا خم و راست می‌شد این اتفاق نمی‌افتد و به اصطلاح دامنه حرکت زانو در دوران وخامت بیماری ساییدگی زانو کاهش یافته و به مرور زمان این معضل افزایش می‌یابد.

ساییدگی زانو

چگونه ساییدگی زانو را تشخیص دهیم؟

این کار با مراجعه به پزشک متخصص در زمینه آرتروز امکان‌پذیر است. در مواردی که پزشک تشخیص دهد، پس از انجام معاینات بالینی، آزمایش خون گرفته می‌شود در مواقعی خاص نیز برای اطمینان پیدا کردن از وقوع این بیماری ام آر آی تجویز می‌شود.

درمان‌های ساییدگی زانو

درمان‌های مختلف و بسیاری برای ساییدگی زانو وجود دارند که در ادامه به بررسی چند نوع از آن‌ها خواهیم پرداخت.

سلول‌درمانی آرتروز

همانطور که احتمالا می‌دانید سلول‌های بنیادی قادر به تکثیر بافت‌هایی هستند که در آن‌ها فعالیت دارند. به همین دلیل برای درمان ساییدگی زانو از تزریق مغز استخوان به مفصل استفاده می‌شود.

سلول‌های بنیادی سلول‌های اولیه‌ای بوده که قادر به تولید سلول‌های شبیه به خود هستند. این سلول‌ها که هنوز مسئولیتی در بدن به عهده نگرفته‌اند می‌توانند سلول‌هایی از نوع مفصل زانو تولید کنند. درمان آرتروز با سلول‌های بنیادی به صورت جراحی یا تزریق مستقیم به مفصل انجام می‌گیرد.

فیزیوتراپی

هدف از انجام این فرآیند تقویت عضلات اطراف زانو است. این تقویت موجب افزایش دامنه حرکت زانو شده و به کاهش درد منجر می‌شود. فیزیوتراپی علمی است که برای درمان دردهای مفصلی و به کار اندازی مفاصل از کار افتاده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساییدگی زانو

خلاصه

بیماری ساییدگی زانو بیماری است که گریبان‌گیر بسیاری از افراد در سراسر دنیا شده است. این بیماری از تخریب غضروف‌های اطراف مفاصل به وجود می‌آید که با تحلیل رفتن ضخامت این غضروف‌ها، مفاصل به هم ساییده می‌شوند.

در مقاله‌ای که به شما ارائه شد به بررسی مواردی که منجر به بروز بیماری ساییدگی زانو می‌شود پرداختیم. در ادامه عوامل تشدیدکننده و نشانه‌های اولیه این بیماری را بیان کردیم. سپس به بررسی سلول‌درمانی و روش‌های درمان این بیماری پرداختیم. ممنون که با ما همراه بودید.

, ,
نوشتهٔ پیشین
درمان سوختگی درجه دو
نوشتهٔ بعدی
معضل زخم پای دیابتی

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست