آیا استفاده از سلول‌های بنیادی و روش‌های درمانی مبتنی بر این سلول‌ها سرطان زا هستند؟

استفاده از سلول‌های بنیادی و روش‌های درمانی مبتنی بر این سلول‌ها ما را از بسیاری از بیماری‌ها نجات می‌دهند. این سلول‌ها در ترمیم یا جایگزینی بافت‌ها و اندام‌های آسیب دیده به خدمت گرفته می‌شوند. اما چرا از این سلول‌ها استفاده می‌شود؟

اغلب داروها تنها علائم بیماری‌ها را رفع می‌کنند؛ در حالی که سلول‌های معجزه‌آسای بنیادی بیماری در درمان بیماری‌ها موثر هستند. امروزه به نقش دیگری از این سلول‌ها پی برده‌اند که متاسفانه نقش مفیدی نیست. اما این نقش منفی چیست؟

طبق تحقیقاتی که انجام شده است، احتمال می‌دهند که سلول‌های بنیادی منشاء برخی از سرطان‌ها باشند. اما آیا این موضوع امکان‌پذیر است؟ تا چه اندازه این فرضیه درست خواهد بود؟ آیا این سلول‌های معجزه‌آسا نیمه‌ای به این اندازه تاریک دارند؟ با ما تا انتهای این متن همراه باشید و پاسخ پرسش‌های خود را دریابید.

استفاده از سلول‌های بنیادی و روش‌های درمانی مبتنی بر آن‌ها

 

استفاده از سلول‌های بنیادی و روش‌های درمانی مبتنی بر آن‌ها؛ منشاء سرطان

این روزها محققان در اثبات یا رد فرضیه‌ای بر مبنی منشاء سرطان‌ها تلاش می‌کنند. این افراد احتمال می‌دهند که سلول‌های بنیادی منشاء بسیاری از سرطان‌ها باشند. محققان معتقد هستند که در کمین هر تومور سرطانی، چند سلول بنیادی وجود دارد.

این سلول‌ها سنگ مرمر ژنتیکی خود را از دست داده‌اند. به همین دلیل توده بدخیم با استفاده از سلول‌های بنیادی خود را تکثیر می‌کند.

چگونه استفاده از سلول‌های بنیادی و روش‌های درمانی آن منجر به سرطان می‌شوند؟

سلول‌های بنیادی کلید اصلی رشد طبیعی و سلامت ما از زمان بارداری تا بزرگسالی هستند. سلول‌های بنیادی جنینی اجزا و الگوهایی را تولید می‌کنند که نحوه تشکیل اندام‌ها، عضلات و اسکلت‌های ما براساس آن‌ها تعیین می‌شوند.

در هر بخش از بدن ما جمعیتی از سلول‌های بنیادی وجود دارد که در صورت نیاز بافت مربوط به آن بخش را ترمیم کند. این سلول‌ها توانایی خودسازی و تمایز به انواع سلول‌های بدن را دارند. به همین دلیل است که این سلول‌ها را به بافت‌های آسیب‌دیده پیوند می‌زنند.

سلول‌های بنیادی بیش از سایر سلول‌های معمولی زنده می‌مانند؛ از‌این‌رو احتمال تجمع جهش‌های ژنتیکی را افزایش می‌دهند. تنها چند جهش لازم است که یک سلول بنیادی روند خودسازی و رشد خود را از دست بدهد. در این زمان است که منبعی برای ایجاد سرطان می‌شود.

چگونه استفاده از سلول‌های بنیادی و روش‌های درمانی آن منجر به سرطان می‌شوند؟

 

سلول‌های بنیادی سرطانی را بیشتر بشناسیم!

سلول‌های بنیادی سرطانی به آن دسته از سلول‌های بنیادی گفته می‌شود که در تومورها یا سرطان‌های مختلف یافت می‌شوند. این سلول‌ها از نظر توانایی تمایز به انواع سلول‌ها شبیه به سلول‌های بنیادی طبیعی هستند؛ اما متاسفانه منشاء ایجاد تومور به حساب می‌آیند.

سلول‌های بنیادی سرطانی را به اختصار CSC می‌نامند؛ این سلول‌ها نقش ویژه‌ای در ایجاد و پیشرفت سرطان‌ها دارند. CSCها مسئولیت مقاومت در برابر شیمی درمانی را دارند. از این رو استفاده از سلول‌های بنیادی و روش‌های درمانی مبتنی بر این سلول‌ها موفقیت‌آمیز نخواهند بود.

زیرا این روش‌های درمانی تنها بر کاهش توده تومورها تمرکز دارند و سلول‌های بنیادی را هدف قرار نمی‌دهند. به این ترتیب مسیر را برای جولان این سلول‌ها باز خواهند گذاشت.

سلول‌های بنیادی سرطانی را بیشتر بشناسیم!

تاریخچه کشف سلول‌های بنیادی سرطانی

در سال 1829 برای اولین بار ایده‌ای بر مبنای توانایی بافت جنینی در ایجاد سرطان مطرح شد. اواسط قرن نوزدهم نظریه و مشاهدات فراوانی مبتنی بر ارتباط تومورها با رشد بافت جنینی گردآوری شد. در نتیجه این نظریات جولیوس کوهنهایم در سال 1875 نظریه‌ای را با عنوان «استراحت رویانی» مطرح کرد.

بر اساس این نظریه سلول‌های جنینی باقی مانده از تکامل منشاء ایجاد تومورها شناخته شدند. جولیوس در این نظریه ادعا کرد که این تومورها تا زمانی که فعال نشده و به سرطان تبدیل نشوند، خاموش خواهند بود.

امروزه نیز بسیاری از محققان به دنبال ارتباط میان استفاده از سلول‌های بنیادی و روش‌های درمانی مبتنی بر این سلول‌ها با سرطان‌ هستند. در واقع نظریات امروزی، نسخه به‌روز‌رسانی‌شده همان نظریه استراحت رویانی به حساب می‌آیند. با این تفاوت که محققان می‌دانند کدام‌یک از سلول‌های جنینی در این موضوع نقش دارند.

اکنون محققان و پزشکان توانایی شناسایی سلول‌های بنیادی درون تومورها را دارند. اما این نتیجه از چه زمانی کشف شد؟ جان دیک و همکارانش در سال 1997 در دانشگاه تورنتو تایید کردند که انواع خاصی از سرطان‌های خون از سلول‌های بنیادی سرچشمه می‌گیرد.

در سال 2003، مایکل کلارک سلول‌های بنیادی سرطانی را در تومورهای پستان شناسایی کرد. کلارک نشان داد که سایر سلول‌های تومور به تنهایی قادر به رشد دانه نیستند. از‌این‌رو نقش سلول‌های بنیادی در ایجاد تومورها مشخص شد.

البته این تحقیقات تنها به این دسته از سرطان‌ها محدود نمی‌شود. سایر محققان این نظریات را در رابطه با سرطان روده بزرگ، سرطان استخوان و ملانوم تایید کردند.

تاریخچه کشف سلول‌های بنیادی سرطانی

 

آیا راهی برای مقابله با سلول‌‌های سرطانی وجود دارد؟

جمعیتی از سلول‌های بنیادی سرطانی در داخل تومور حفظ می‌شوند. از آن جایی که این سلول‌ها خصوصیت رشد و خودسازی دارند، سبب متاستاز خواهند شد؛ به این ترتیب تومورهای جدیدی ایجاد می‌کنند.

بنابراین اگر در استفاده از سلول‌های بنیادی و روش‌های درمانی مبتنی بر این سلول‌ها CSCها هدف‌گیری شوند، درمان ایده‌آلی خواهد بود. این شیوه درمانی به‌خصوص برای بیمارانی که دچار متاستاز شده‌اند، بسیار تاثیرگذار است.

روش‌های درمانی نوین و سلول‌های بنیادی سرطانی

این روزها روند استفاده از سلول‌های بنیادی و روش‌های درمانی مبتنی بر این سلول‌ها در حال تغییر است. درواقع محققان و پزشکان به دنبال استراتژی‌های جدید درمانی هستند که سلول‌های بنیادی سرطانی را هدف قرار دهند.

این روش‌های درمانی در ترکیب با درمان‌های فعلی منجر به ایجاد پاسخی کامل‌تر و بادوام‌تر خواهد شد. به این ترتیب نه‌تنها سرطان را درمان کرده بلکه از اثرات منفی سلول‌های بنیادی نیز جلوگیری می‌کند.

نوشتهٔ پیشین
بیماری‌های خود ایمنی چطور ایجاد می‌شوند و راه حل درمانی دارند؟
نوشتهٔ بعدی
پانسمان بیولوژیک چیست و عملکرد آن در ترمیم انواع زخم چگونه است؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست